1

Poland Bike Marathon 2022

Serock (FAN – 10 km, MINI – 28 km, MAX – 46 km). Start i meta oraz całe kolarskie miasteczko zlokalizowane na Rynku w samym centrum Serocka. Start wszystkich trzech dystansów w kierunku północno-zachodnim ul. Polną aż do Gór Pobyłkowskich. Dystans FAN zamknie swoją pętlę objeżdżając wschodni skraj szlaku w okolicy szczytu, po czym zawróci w kierunku mety.

Pierwsza część wyścigów MINI i MAX (wspólna dla obu dystansów) rozgrywa się na północny zachód od miasta. Relatywnie łatwa część trasy okraszona kilkoma niewielkimi podjazdami – przejazd szutrami i drogami gruntowymi przez Dębinki, Kępiaste i skrajem Uroczyska Zegrze.

Od rozjazdu (na 9 kilometrze) MAX najpierw meandruje duktami przez pofałdowany teren obszaru Świetliste Dąbrowy, a następnie okrąża miejscowość Kępiaste. Około 21 km pierwszy bufet dla zregenerowania sił i można przystąpić do ataku na wymagający szlak przez Góry Pobyłkowskie wraz z jego najwyższym szczytem (138m npm), który dodaje trasie prawdziwego „sznytu” MTB.

Po ponownym spotkaniu obu dystansów (odpowiednio 13/30km ścigania) trasa wiedzie najpierw na południe w stronę Jadwisina. Po drodze przeprawy przez dwie kładki rowerowe oraz wiadukt nad obwodnicą. Zaraz po nich (ok. Mini18/Max36km) pora na drugi bufet przed ostateczną rozgrywką. Po nawrocie na kolarzy czekają kolejne wyzwania. Wśród nich Wąwóz Szaniawskiego i końcowe kilometry wzdłuż skarpy nad Narwią.

Wyścig prowadzi słynnym podjazdem przez Wąwóz Szaniawskiego, a kolejne atrakcje to m.in. ścieżka mtb przez Rezerwat Jadwisin czy choćby techniczny „rollercoaster” na 43 kilometrze. Na wszystkich czeka klasyczny finisz ulicami miasteczka i walka do ostatniego metra z kumulacją podjazdów. Najpierw ul. Zdrojową, od ronda przy szkole karkołomny zjazd Traktem Napoleońskim, ostry nawrót (niemal 180st) i wreszcie końcowa wspinaczka ul. Brukową aż do „kreski” – emocje gwarantowane! Zapraszam na kawał dobrego ścigania w Serocku! Połamania szprych!

Marek Gronowski, koordynator tras Poland Bike

Dodaj komentarz