fa29f5350f55c80868a2b673814d9c7f54a1324f

Literackie kajaki – spływ Wkrą

Literatura i kajaki? Czy to nie pomyłka? – W żadnym razie! – zapewnia Bartłomiej Włodkowski z Fundacji AVE, która we współpracy z Gminnym Centrum Kultury w Jabłonnie zaprasza na niesamowite spływy kajakowe, połączone z warsztatami literackimi i tworzeniem opowiadań o rzekach i… języku.

Uczestnicy będą pływać po Orzycu, Świdrze, Wkrze i Wiśle z samą Justyną Bargielską – znakomitą poetą, pisarką i laureatką niezliczonych nagród literackich, która jak nikt inny potrafi zapalić – niezależnie od wieku – do całkiem poważnej zabawy słowem i językiem. – Choć czyni to niespostrzeżenie, a uczestnicy mają poczucie przede wszystkim dobrej zabawy! – dodaje Włodkowski.

Podczas „Literackich kajaków” Bargielska poprowadzi niecodzienne warsztaty językowe. Ich efektem będą opowiadania stworzone przez uczestników, odwołujące się do historii danego terenu, zabytków, legend i wyjątkowych postaci, a nade wszystko eksploatujące różne dziedziny języka. A wszystko w formule odkrywczej międzypokoleniowej zabawy ze słowem, która sprawi, że język polski okaże się najbardziej fascynującą dziedziną!

– Kajakowo – językowo – bargielskie opowiadania nagramy w formie słuchowisk i wypromujemy w Internecie – zapowiada Włodkowski. Będą w ten sposób promowały i polszczyznę, i potencjał kulturowy mazowieckich rzek, które nie są wyłącznie przestrzenią przyrodniczo-rekreacyjną. Mają szereg kontekstów kulturowych, artystycznych, literackich, legendarnych, a nawet filmowych.

Oto Igor Newerlly w czasie okupacji w swoim kajaku… szmuglował mięso, a jego brawurowa wiślana wyprawa z okolic Sandomierza do Warszawy obfitowała w wiele niezwykłych zwrotów akcji oraz udowodniła siłę poezji. Wkra wystąpiła w kultowych „Zmiennikach” Barei, jako wierna rzeka, która „pokonała czerwonych”. Ale rzeki mają też spory potencjał językowy, nie tylko związany z osobliwymi nazwami jak Skrwa czy Rawka. Na rozsianych wokół nich kapliczkach przydrożnych można znaleźć wyrazy z… błędami ortograficznymi. A to tylko wierzchołek olbrzymiej góry fascynujących historii i kontekstów.

Do udziału zaproszeni są wszyscy, niezależnie od wieku, zwłaszcza całe rodziny z dziećmi. – Płyniemy w dwuosobowych kajakach polietylenowych, a dzieci muszą być pod opieką osoby dorosłej. Każdy może czuć się z nami bezpiecznie. Wyprawy zabezpieczają bowiem uprawnieni przewodnicy oraz ratownicy WOPR – podkreślają organizatorzy.

W ramach każdego wyjazdu zaplanowano również krótki instruktaż z wiosłowania i prowadzenia kajaka. Uczestnicy pokonają ok. 10-12 km. Jest to dystans przystępny także dla osób, które pływają okazjonalnie.

Liczba miejsc ograniczona. Projekt współfinansuje Minister Kultury i Dziedzictwa Narodowego w ramach programu Narodowego Centrum Kultury „Ojczysty – dodaj do ulubionych” oraz Samorząd Woj. Mazowieckiego.

1. Gminne Centrum Kultury  w Jabłonnie oraz Fundacja AVE zapraszają na literacki spływ kajakowy WKRĄ.
2. TERMIN:
NIEDZIELA 28 VIII 2022 – WKRA
Start: g. 9 – GCK w Jabłonnie
Koniec spływu ok. g. 16/17 w tym samym miejscu.
W trakcie spływu znakomita pisarka i poetka, dwukrotna laureatka Nagrody Literackiej „Gdynia”, trzykrotnie nominowana do „Nike” – JUSTYNA BARGIELSKA – poprowadzi warsztaty literackie i stworzy z uczestnikami opowiadanie o kulturowym potencjale rzeki i niezwykłości polszczyzny.  
3. ZAPEWNIAMY:
– transport busami
– kajaki z osprzętem
– asekurację ratowników
– warsztaty literackie
4. WARTO ZABRAĆ:
– prowiant wg uznania
– worek foliowy na rzeczy do kajaka
– czapkę i ew. buty do wchodzenia do wody
5. KOSZT:
Spływ dofinansowany ze środków MKiDN w ramach Programu NCK „Ojczysty – dodaj do ulubionych” oraz Samorządu Woj. Mazowieckiego.
15 zł/os. dorosła
0 zł/dzieci i młodzież do lat 18. & seniorzy 60+
Prosimy o wpłatę na konto Fundacji AVE:  30 1090 1841 0000 0001 1538 0835. 
Potwierdzenie wpłaty należy dosłać mailem: avetki@wp.pl. Brak wpłaty skutkuje anulowaniem rezerwacji.
6. ZAPISY: https://fundacjaave.pl/pl/events/492

Dodaj komentarz