1,5% lokalnie! Fundacja Animacji Artystycznej „Szachraj”

Kolejną organizacją pożytku publicznego z naszego regionu, którą przedstawiamy w ramach cyklu „1,5% lokalnie!” jest znana większości mieszkańców Legionowa Fundacja Animacji Artystycznej „Szachraj”.

Fundacja już od 27 lat prowadzi Studio Tańca i Piosenki Szachraj, czyli zespół wokalno-taneczny Miejskiego Ośrodka Kultury w Legionowie.

Zespół wokalno-taneczny „Szachraj”, działający w Miejskim Ośrodku Kultury w Legionowie, to roztańczona i rozśpiewana 60-osobowa grupa dzieci i młodzieży w wieku od 6 do 16 lat. W ramach Studia Tańca i Piosenki Szachraj działają cztery grupy artystyczne: „BaJaMiK” i „BeMoleK” (dziecięce grupy wokalno-taneczne), „Z górki” i „Pod Górę” (młodzieżowe zespoły wokalno- instrumentalne). Formacja jest laureatem wielu ogólnopolskich festiwali i przeglądów, wielokrotnie zdobywała laury na Festiwalu Twórczości Dziecięcej Wojska Polskiego w Grudziądzu, koncertowała także w Sejmie, Senacie, Kancelarii Prezydenta i Pałacu Prymasa Polski.

Pierwszą autorską płytę „Szachrajowy garnek marzeń” zespół wydał w 2004 roku. Rok później brał udział w koncercie „Śpiewnik Babuni” i „Śpiewnik Polaka” w Teatrze Polskim z wieloma czołowymi artystami scen polskich. Dwa lata później uczestniczył w koncercie Bożonarodzeniowym TV POLSAT w otoczeniu gwiazd polskiej muzyki rozrywkowej, zaś w 2007 roku – w realizacji świątecznego programu TVN Religia.

W 2008 roku dzieci z zespołu zagrały w filmie fabularnym pt. „Generał Nil”. W tym samym roku młodzi wykonawcy koncertowali na tygodniowym tournée w Rosji. W repertuarze zespołu znaczącą rolę stanowią pieśni i piosenki patriotyczne, które zespół wykonywał na wielu uroczystych koncertach. Z okazji 70. rocznicy powstania Szarych Szeregów zespół opracował książkę pt. „Oni mieli naście lat” wraz płytą CD.

Szachraj wystąpił także podczas pierwszego Koncertu Niepodległości w Muzeum Powstania Warszawskiego wykonując pieśni patriotyczne we współczesnych, jazzowych aranżacjach i towarzysząc takim artystom jak Ola Turkiewicz, Marek Bałata, Grzegorz Piotrowski oraz zespół Alchemik.
Zwieńczeniem pracy zespołu jest wydanie książki – śpiewnika, wraz z płytą „Najpiękniejsze Polskie Kolędy”. Ponadto „Szachraj” tworzy III Wielopoziomową Drużynę Harcerską w Hufcu ZHP Legionowo.

Fundacja działa dzięki składkom członkowskim, ale także dzięki przychodom z 1,5% podatku.Podczas wypełniania PIT-a, wystarczy w odpowiednią rubrykę wpisać nr KRS:

0000247711

Warto, aby te pieniądze zostały w krainie Jeziora Zegrzyńskiego i wspierały organizacje działające na rzecz jego zrównoważonego rozwoju oraz naszego bezpieczeństwa.

Źródło: powiat-legionowski.pl

Share on facebook
Facebook
Share on twitter
Twitter
Share on linkedin
LinkedIn