1% lokalnie! Fundacja Pasja Życia im. s. Józefy Menendez

Dziś, w ramach cyklu „1% lokalnie” chcielibyśmy przybliżyć Wam działalność Fundacji „Pasja Życia”, której siedziba znajduje się na legionowskim Bukowcu.

Fundacja jest dziełem nietuzinkowej siostry zakonnej – Jolanty Glapki, która miała okazję pomagać Matce Teresie w Indiach, czy podróżować po górach Kaszmiru. Do zakonu wstąpiła dopiero po trzydziestce. Jest doświadczonym psychologiem, który pracował z osobami uzależnionymi m.in. od narkotyków.

Jak możemy dowiedzieć się ze strony internetowej organizacji, pomysł na Fundację rodził się stopniowo. Jak opowiada s. Jolanta Glapka „Myśl ta dojrzewała we mnie od 1 kwietnia 2005 roku – od momentu przyjazdu do Rzymu – na pogrzeb Jana Pawła Drugiego. Przecież moja fascynacja postawą i naukami  ukochanego papieża powinna wydać konkretny owoc! Tak wtedy myślałam…”. W 2006 r. udało się to marzenie spełnić i zarejestrować Fundację w KRS. 

Idee na których opiera się misja Fundacji „Pasja Życia” powstały w środowisku terapeutów i psychologów związanych z działalnością zawodową s. Jolanty Glapki. W 2008 r. Fundacja na trwałe związała swoją działalność z Legionowem i powiatem legionowskim tworząc przy ul. Strużańskiej 2b Młodzieżowe Centrum Rozwoju Artystycznego i Duchowego.   

Fundacja w ramach swojej działalności realizuje wiele projektów i inicjatyw nakierowanych na rozwój i edukację młodych ludzi. W siedzibie Fundacji działa m.in. Centrum Integracji Społecznej, Klub Podróżnika, hostel, poradnie psychologiczno – terapeutyczne czy punkt konsultacyjny. 

Realizowane projekty mają na celu wspierać osoby zagrożone wykluczeniem społecznym i walczące z różnego rodzaju nałogami. Jednym z miejsc mających ponownie integrować te osoby ze społeczeństwem jest Centrum Integracji Społecznej, w którym prowadzone są m.in. warsztaty gastronomiczne i doradztwo zawodowe. Fundacja prowadzi także poradnie psychologiczne i punkt konsultacyjny, których celem jest wsparcie i pomoc w sytuacjach trudnych, zaburzeniach psychospołecznych i duchowych. Fundacja współpracuje z psychologami i terapeutami mającymi długoletnie doświadczenie w pracy zawodowej. Z usług tych mogą skorzystać wszyscy mieszkańcy Legionowa i powiatu legionowskiego.

W budynku Fundacji funkcjonuje również stylowa kawiarnia „Cafe Pasja”, w której możecie odetchnąć od zgiełku świata, napić się pysznej kawy i spróbować pysznego ciasta. Teren jest ogrodzony, więc spokojnie można przyjść z dzieckiem. W okresie letnim na zewnątrz wystawione są stoliki i parasole. W kawiarni cyklicznie odbywają się spotkania w ramach działalności „Cafe Pasja, Klub Podróżnika”. Podczas wydarzeń, m.in. z Legionowskim Wędrowcem można posłuchać fascynujących opowieści o spotkaniach z dziką przyrodą oraz podróżach, tych większych oraz trochę mniejszych. 

Centrum jest miejscem, które tętni życiem i w którym wiecznie coś dobrego się dzieje. Z racji specyfiki działalności Młodzieżowego Centrum Rozwoju Artystycznego i Duchowego jest w nim dużo miejsca na rozwijanie i edukowanie młodych ludzi. W centrum odbywają się zajęcia muzyczne, projekt “Giganci programowania” dla dzieci i młodzieży, szwalnia dla dziewczynek i kurs tańca towarzyskiego.

Różnorodność oraz skala realizowanych działań sprawiają, że Fundacja cały czas poszukuje możliwych kierunków stabilnego rozwoju. Fundacja rozwija swój zespół ekspertów, terapeutów i psychologów, obecnie poszukując nowych współpracowników. Elementem, który może wspomóc Fundację w rozwoju jej działalności jest 1% podatku przekazywany na organizacje pozarządowe. Warto, aby ten 1% podatku pozostał w powiecie legionowskim i służył rozwojowi tego typu inicjatyw, jak Młodzieżowe Centrum Rozwoju Artystycznego i Duchowego. Teraz jest na to dobry moment. Możecie przekazać 1% podatku na działania organizacji pożytku publicznego rozliczając swój PIT za 2021 r. 

Share on facebook
Facebook
Share on twitter
Twitter
Share on linkedin
LinkedIn