1% lokalnie! Legionowskie Wodne Ochotnicze Pogotowie Ratunkowe

Choć mamy weekend, nie zatrzymujemy się z naszym cyklem 1% lokalnie. Tak samo, jak nigdy nie ustaje w działaniu kolejna organizacja pożytku publicznego z naszego regionu – Legionowskie Wodne Ochotnicze Pogotowie Ratunkowe.

Legionowskie Wodne Ochotnicze Pogotowie Ratunkowe uzyskało samodzielność i osobowość prawną w 1999 roku, po likwidacji Stołecznego Wojewódzkiego Wodnego Ochotniczego Pogotowia Ratunkowego. Przejęło też majątek znajdujący się w dyspozycji ratowników na terenie powiatu legionowskiego. Obecnie liczy 400 członków. Posiada bazę ratowniczą w Zegrzu Południowym przy ulicy Warszawskiej 39B.

W 2002 roku z inicjatywy ratowników LWOPR rozpoczęła działalność pierwsza w Polsce „Pływająca Karetka Pogotowia Ratunkowego”, dziś jej funkcję pełni nowoczesna łódź ratunkowa wyposażona zgodnie ze standardami karetki podstawowej, a jej załogę stanowią sternik i dwóch ratowników medycznych z Pogotowia Ratunkowego. Wodna karetka pełni służbę od 1 maja do 31 października w systemie 12 godzinnym od 9.00 do 21.00. Zespół karetki wodnej można wezwać wybierając 999.

W 2003 roku została utworzona Grupa Ratowniczo-Poszukiwawcza Legionowskiego WOPR, składająca się z ratowników z najwyższymi uprawnieniami. Grupa pracuje przez cały rok. Latem do jej zadań należy ratownictwo: medyczne, techniczne i poszukiwania podwodne, zimą ratownictwo lodowe.

W okresie letnim dyżury ratownicze pełnione są w systemie 24 godzinnym w Bazie Ratowniczo-Szkoleniowej w Zegrzu. Ratownicy czuwają także na plażach. Zimą w każdą sobotę i niedzielę o bezpieczeństwo dba wyspecjalizowana drużyna wyposażona w poduszkowiec ratowniczy.

Działalnością dodatkową legionowskiego WOPR jest zabezpieczanie imprez sportowych i rekreacyjnych, odbywających się na Zalewie Zegrzyńskim oraz organizacja szkoleń ratowników wodnych, na stopnie motorowodne i KPP.

Ratownicy Legionowskiego WOPR-u są do naszej dyspozycji całym rokiem. Aby wesprzeć ich w działalności nie trzeba wiele – wystarczy np. przekazać im 1% naszego podatku. Warto, aby te pieniądze zostały w krainie Jeziora Zegrzyńskiego i wspierały organizacje działające na rzecz jego zrównoważonego rozwoju oraz naszego bezpieczeństwa.

Źródło: lwopr.pl

Share on facebook
Facebook
Share on twitter
Twitter
Share on linkedin
LinkedIn