Jak pomóc pomagającym?

Sytuacja w Ukrainie obudziła w Polakach nieocenione pokłady dobra, uczynności i zaangażowania w pomoc drugiemu człowiekowi. Ruszyliśmy do akcji w każdy możliwy sposób: wpłacając pieniądze, przekazując dary, czy przyjmując uciekających przed wojną pod swój dach. Całe rzesze wolontariuszy działają przy zbiórkach, na granicy oraz w miejscach, do których docierają uchodźcy, jak np. dworce. Aż chce się krzyczeć: Brawo Polacy!

Musimy pamiętać, że wszystkie powyższe działania sprawdzą się przez kilka lub kilkanaście tygodni. Myśląc o pomocy naszym sąsiadom zza wschodniej granicy, należy jednak myśleć długofalowo. Dlatego dobrze w tym zakresie wsłuchać się w głos doświadczonych w tego typu pomocy organizacji pozarządowych, które już pracują nad strategią pomocy na kolejne miesiące.

Fundacja Akademia Organizacji Obywatelskich, Forum Darczyńców w Polsce oraz Ogólnopolska Federacja Organizacji Pozarządowych – przy wsparciu ponad 70 organizacji społecznych – przygotowały apel do darczyńców. Proszą o przekazywanie tylko takich darów rzeczowych, które są w danym momencie potrzebne i przypominają o możliwości finansowego – najlepiej regularnego – wspierania organizacji. Dzięki temu będzie można szybciej i lepiej reagować na potrzeby ludzi dotkniętych tragedią. I to zarówno teraz, jak i przez najbliższe miesiące.

Poniżej prezentujemy przygotowany przez powyższe organizacje zestaw wskazówek dotyczący efektywnego pomagania w pomaganiu:

275558070 276234641329726 443023361658891832 n

Źródło: publicystyka.ngo.pl

Share on facebook
Facebook
Share on twitter
Twitter
Share on linkedin
LinkedIn