Pomagajmy, ale nie zapominajmy o jednym

Obecna sytuacja sprawia, że nasze samopoczucie nie jest w najlepszej kondycji. Martwimy się tym, co dzieje się u naszych sąsiadów za wschodnią granicą. Jednoczymy się w pomocy, pokazując jak wielką mamy moc. Ale czy przy tym wszystkim nie zapominamy o sobie? Przecież jeśli nie zadbamy o siebie, nasz stan psychiczny i fizyczny, nie będziemy też w stanie pomagać innym.

Jednym ze sposobów zadbania o kondycję psychiczną jest przede wszystkim czerpanie informacji na temat trwających działań tylko z rzetelnych źródeł. Niestety wojna trwa nie tylko w Ukrainie – prowadzona jest także w sieci, gdzie zewsząd otaczają nas tzw. fake news’y, które powodują szum informacyjny, a co za tym idzie dezinformację i często niepotrzebną panikę. Jak więc możemy bronić się przed fałszywymi informacjami?

Przede wszystkim musimy zdawać sobie sprawę z tego, że nie wszystko, co słyszymy jest prawdą, czytać tylko oficjalne komunikaty, a nie emocjonujące opowieści w social mediach, a każdą informację weryfikować w dużych mediach ogólnopolskich. Gdy nie jesteśmy w stanie zweryfikować otrzymanych wiadomości, po prostu nie podawajmy ich dalej – tak właśnie tworzą się plotki. Jeśli jakaś wiadomość przekazywana przez osoby trzecie wydaje nam się podejrzana, poprośmy o jej źródło. Brak wiarygodnego źródła zazwyczaj oznacza, że nie jest to prawda.

Innym sposobem na zadbanie o siebie jest także zapewnienie sobie odpowiedniej dawki pozytywnych bodźców, jak na przykład branie udziału w organizowanych w okolicy wydarzeniach. W związku ze zbliżającą się wiosną i budzącą się do życia przyrodą, do życia budzą się też organizatorzy wielu atrakcji, pikników itd. Nadchodzący weekend w okolicy Jeziora Zegrzyńskiego będzie jednym z pierwszych obfitujących w takie akcje.

Już dziś na parkingu przez Areną Legionowo startuje pierwszy w tym sezonie Zlot Foodtrucków, któremu towarzyszyć będzie całe mnóstwo atrakcji. Wydarzenie potrwa aż do niedzieli do godz. 20:00, więc każdy znajdzie odpowiednią porę, aby wziąć w nim udział. O nasze podniebienia zadbają też organizatorzy Marcowego Rollowania w Kątach Węgierskich, sportowych wrażeń dostarczą nam siatkarki z Legionowa podczas meczu Tauron Ligi, a wieczorem możemy liznąć kultury podczas spektaklu „Babski przekręt”.

W sobotę o 17:00 zapraszamy do legionowskiej Poczytalni na turniej Eko Milionerzy, organizowanego przez Fundację Pracownia Kompetencji. Do gry zaproszeni zostali także goście z Ukrainy przebywający w powiecie legionowskim. Odbędą się także na dwa wydarzenia kulturalne: koncert Piosenka nie zna granic w sali widowiskowej legionowskiego ratusza oraz koncert zespołu Plateau, na który zaprasza Burmistrz oraz Rada Miasta i Gminy Serock.

Niedziela upłynie pod znakiem zbliżającego się Dnia Kobiet. W Chotomowie odbędzie się Maraton Zumba Fitness organizowany w ramach współpracy Gminy Jabłonna z organizacjami pozarządowymi. Gminny Ośrodek Kultury w Nieporęcie zaprasza na spektakl Wniebowzięte, a Pałac w Jabłonnie na Pałacowe Święto Kobiet, gdzie odbędą się także Ekologiczne Warsztaty dla dzieci. Ponadto Muzeum Historyczne w Legionowie zaprasza na prelekcję pt. „Represje UB wobec żołnierzy podziemia niepodległościowego”. 

Jak widzicie będzie się działo. Zadbajcie więc o siebie i swoje samopoczucie, weźcie udział w którymś z proponowanych wydarzeń i naładujcie baterie na cały nadchodzący tydzień.

Zdjęcie: Ludzie zdjęcie utworzone przez rawpixel.com – pl.freepik.com

 

Share on facebook
Facebook
Share on twitter
Twitter
Share on linkedin
LinkedIn