Czy warto pomagać innym? Tak, bo to same korzyści!

Czy zdarzyło Wam się kiedyś pomóc komuś w sklepie zdjąć makaron z półki, starszej osobie przejść przez jezdnię lub dokonać wpłaty na organizację pozarządową? Zapewne wielokrotnie. Czy nie poczuliście wtedy wewnątrz siebie pozytywnych wibracji? Na pewno tak.

Badania społeczne przeprowadzone przez CBOS potwierdzają, że większość z nas – ponad 70% – deklaruje gotowość do niesienia pomocy innym, z czego 63% badanych ma konkretne doświadczenia związane  z niesieniem pomocy innym.  Te same badania wskazują, że 40% Polaków angażowało się w konkretną działalność społeczną m.in. wsparcie finansowe organizacji pozarządowych, zbiórki, wolontariat, pomoc rzeczową itp. Warto również zauważyć, że w opinii większości badanych (83%) działania na rzecz innych realizowane kolektywnie przynoszą większe korzyści niż pojedyncze działania.

Biorąc pod uwagę powyższe można uznać, że Polacy są narodem, który lubi angażować się w działania na rzecz innych i chętnie wspiera tych, którzy potrzebują pomocy. Jak to mówią „Pomaganie jest fajne!” Dlaczego ludzie tak chętnie angażują się we wszelkiego rodzaju akcje społeczne, zbiórki czy wolontariat? Jakie są powody, które powodują w Nas potrzebę pomagania? Czy to nasza mentalność, czy może pomaganie samo w sobie jest takie fajne?

Powyższe pytania stawiają sobie również psychologowie społeczni czy socjolodzy nie tylko w Polsce, ale i na całym świecie. Z rozmyślań tych wynika, że działania na rzecz innych ludzi przynoszą korzyści nie tylko odbiorcom naszych działań, ale również Nam samym. Jak wskazują psychologowie „Badania pokazują, że zachowania altruistyczne aktywują w naszym mózgu tzw. centra nagrody, odpowiedzialne m.in. za odczuwanie przyjemności.” Pomaganie innym sprawia, że zaczynamy myśleć o sobie pozytywnie, co przekłada się na wzrost naszej samooceny. Dodatkowo postawa „dobrego samarytanina” jest postrzegana w społeczeństwach pozytywnie i budzi podziw wśród jego członków.

Badania nad pomocniczością przeprowadzili również niezawodni amerykańcy naukowcy z Uniwersytetu Kalifornijskiego i Uniwersytetu Yale. Z przeprowadzonych badań wynika, że wspieranie innych minimalizuje wpływ stresu na kondycję psychiczną człowieka. Wyniki pokazały, że osoby, które chętnie pomagały innym miały na co dzień lepszy nastrój, odczuwały więcej pozytywnych emocji i wyżej oceniały swoje zdrowie psychiczne. Wielu badaczy uważa wręcz, że zachęcanie do działań społecznych może stanowić formę terapii przeciw depresji. „Pomaganie innym to także pomoc samemu sobie” – uważa prof. Mariola Łaguna. I żartobliwie porównuje działania prospołeczne do efektów działania prosac’u. „Jej zdaniem zachęcanie do działań prospołecznych może być elementem psychoterapii osób z depresją, obniżonym nastrojem, czy też pracy z młodzieżą z obniżoną samooceną.”

Ponadto, dzięki zaangażowaniu w działania społeczne i pomaganie innym możemy spotkać się z innymi osobami o podobnych wartościach i podejściu do życia, co daje nam poczucie przynależności do społeczności, połączonej wspólną pasją. Jest to korzystne dla naszej psychiki.

Jak zatem widać pomaganie innym przynosi również Nam wiele korzyści. Warto pamiętać o nich, gdyż drobny gest z naszej strony może komuś bardzo pomóc. Nas kosztuje niewiele, a daje nam mnóstwo pozytywnych bodźców. Dla nieprzekonanych warto przytoczyć jeszcze jeden wynik badań, tym razem niezawodnych brytyjskich naukowców, otóż „altruizm jest cechą atrakcyjną i pożądaną u naszych potencjalnych partnerów, zwłaszcza u kobiet”.

Na koniec chciałbym przytoczyć pewne chińskie przysłowie, które znalazłem przeszukując materiały do artykułu, a które świetnie podsumowuje nasze rozważania. „Jeśli chcesz być szczęśliwy przez godzinę – zrób sobie drzemkę, jeśli przez cały dzień – idź na ryby, jeśli przez cały rok – przygarnij spadek, jeśli przez całe życie – pomóż komuś.”

 

Źródła:

https://www.national-geographic.pl/artykul/pomagasz-innym-tak-naprawde-pomagasz-samemu-sobie-tajemnica-altruizmu

https://naukawpolsce.pl/aktualnosci/news%2C77569%2Cpsycholog-pomaganie-innym-moze-dzialac-jak-prozac.html

https://www.focus.pl/artykul/dlaczego-warto-pomagac-innym

https://www.psychologiaprzykawie.pl/blog/czy-naprawde-lubisz-pomagac

Zdjęcie:

Społeczność zdjęcie utworzone przez freepik – pl.freepik.com

Share on facebook
Facebook
Share on twitter
Twitter
Share on linkedin
LinkedIn