Cztery powody dlaczego warto przyjechać do powiatu legionowskiego nad Jezioro Zegrzyńskie

Powiat legionowski to atrakcyjny region, który posiada w swojej ofercie turystycznej: obszary prawnie chronione, lasy, bogate zasoby dziedzictwa kulturowego i historycznego oraz Jezioro Zegrzyńskie, największy zbiornik wodny w okolicach Warszawy.

1. Cenne walory powiatu legionowskiego.

Region skład się z licznych rezerwatów oraz pomników przyrody. Obejmuje także tereny i siedliska o naturalnym lub mało zmienionym w stosunku do naturalnego charakterze. Można je lepiej poznać dzięki licznym pieszym i rowerowym szlakom. Tereny są bardzo urozmaicone, poczynając od asfaltowych szos, kończąc na typowo crossowych górzystych szlakach. Każdy znajdzie coś dla siebie.

2. Jezioro i rejsy po Jeziorze Zegrzyńskim (oferta sezonowa wiosna-lato)

Gmina Serock prowadzi współpracę z „Żeglugą Mazowiecką” dotyczącą rejsów promocyjnych statkiem po Jeziorze Zegrzyńskim oraz rejsów katamaranami po Narwi i Bugu. Rejsy te są atrakcją turystyczną i cieszą się dużym powodzeniem wśród mieszkańców i turystów.

Wakacyjne rejsy z Arciechowa (gmina Radzymin) do wsi Cupel i Serocka (gmina Serock) są organizowane przez Stowarzyszenie na Rzecz Promocji i Rozwoju Zalewu Zegrzyńskiego (armatora statków) dzięki finansowemu wsparciu darczyńców i sponsorów oraz dofinansowania władz samorządowych gmin Radzymin, Serock i Powiatu Wołomińskiego. Za przeprawę organizatorzy pobierają symboliczna opłatę 5 złotych w formie darowizny na cele statutowe Stowarzyszenia. To jedna z nielicznych organizacji non profit działających od ponad 20 lat w Serocku (źródło: zeglugamazowiecka.pl)

Dodatkowo jednostki pływające stały się także mobilnymi punktami informacji turystycznej. Można tu otrzymać kompetentną informację o lokalnych atrakcjach, bezpłatne mapy i przewodniki turystyczne zachęcające do poznania przyrodniczych atrakcji Krainy Dolnego Bugu i Jeziora Zegrzyńskiego. Powiat zmienia się nie tylko na wodzie, ale i na brzegach. Dlatego warto co jakiś czas odświeżyć sobie wiedzę na jego temat.

3. Aktywny wypoczynek nad jeziorem. Sporty wodne. Wypożyczalnie sprzętu (oferta sezonowa)

Jezioro Zegrzyńskie oblegane jest w czasie weekendów a w tygodniu pozostaje ciche i spokojne. Akwen jest bazą do uprawiania sportów wodnych takich jak: żeglarstwo, windsurfing, kajakarstwo, motorowodniactwo, żeglarstwo lodowe (bojery) i wędkarstwo.

Na jeziorze organizowane są różnego rodzaju imprezy, zawody, wydarzenia. Swoją działalność prowadzi tu m. in Warszawskie Towarzystwo Regatowe, zajmujące się organizacją regat jachtów kabinowych i narodowej klasy Omega. Akwen chętnie eksplorowany jest także przez miłośników kitesurfingu, windsurfingu i kajakarstwa.

Nad Jeziorem Zegrzyńskim można skorzystać z wypożyczalni sprzętu. W ich ofercie znajdują się: rowery wodne, łódki, kajaki, skutery, motorówki, wakeboard itp. Szczegółowe informacje, cennik, godziny funkcjonowania i dane adresowe można znaleźć na stronie: jezioro.zegrzynskie.pl

Oprócz samych wypożyczalni można także skorzystać z ofert ośrodków, które oferują różnego typu atrakcje: spadochron ciągnięty za motorówką, pływanie motorówkami ze sternikiem, kółko wodne ciągnięte za motorówką, flyboard, pływanie na nartach wodnych, „banan” ciągnięty za motorówką czy też grill podczas rejsów.

Jezioro Zegrzyńskie to także wspaniałe możliwości do całorocznego, całodziennego i nocnego wędkowania. Akwen daje szansę na złowienie wspaniałego drapieżnika i przeżyci niezapomnianej przygody. Czystość wody zbiornika systematycznie poprawiono dzięki wybudowaniu kilku oczyszczalni nad Narwią, Bugiem i ich dopływami.

4. Ciekawe oferty turystyczne miast

Władze miast, gmin z terenu powiatu legionowskiego upatrują w turystyce możliwości rozwoju lokalnego. Na jego terenie znajdują się liczne ośrodki wypoczynkowe i hotele, w Zegrzu i Jadwisinie porty jachtowe, w Nieporęcie i Serocku – molo i plaża z zapleczem rekreacyjno-sportowym.

Serock

To jedno z najstarszych miast na Mazowszu. Na smakoszy czekają dwie legendarne restauracje „Złoty Lin” i „Złoty Okoń”, zaś turyści aktywni mogą przejść trasę zaczynającą się od Rynku – wąwozem do traktu spacerowego brzegiem Narwi i dalej ścieżką przyrodniczą do wsi Wierzbica, gdzie przy odrobinie szczęścia można trafić na otwartą „po sezonie” smażalnię lokalnych ryb.

Wieliszew

Centralnym punktem Gminy Wieliszew jest wieża widokowa Kościoła Parafialnego w Wieliszewie, z której rozciąga się widok na malownicze Jezioro Wieliszewskie oraz wieliszewskie łąki. W bezchmurny dzień z wieży można dojrzeć również panoramę Warszawy. Wejście jest bezpłatne.

Gmina Wieliszew jest miejscem dla wszystkich, ponieważ każdy znajdzie tu atrakcje dla siebie. Można tu poleżeć na malowniczej plaży, spacerować lub jeździć rowerem po okolicy, jeździć konno w jednej ze stadnin, łowić ryby, a nawet nauczyć się latać na paralotni.” / Raport o stanie Gminy Wieliszew za rok 2021

Nieporęt

Przez gminę Nieporęt przebiegają turystyczne szlaki „Książąt Mazowieckich” i „Bitwy Warszawskiej 1920 roku” oraz znajdujący się na terenie powiatu legionowskiego „Szlak Polski Walczącej”. Wybierając się na turystyczna wycieczkę mona skorzystać z mapy pt. „Atrakcje przyrodnicze Gminy Nieporęt”, do „ściągnięcia” ze strony: jeziorozegrzynskie.info

Share on facebook
Facebook
Share on twitter
Twitter
Share on linkedin
LinkedIn