Aktywności dla seniorów ~ Teren rekreacyjny Leśniczówka

„Jeziorko leśniczówka, podobnie jak i inne zbiorniki wodne tego typu w Pradolinie Wisły, powstało w dawnym zagłębieniu rzecznego koryta. Do połowy XIX wieku wokół dzisiejszego jeziorka rozciągały się rozległe mokradła nazywane „Chocholim Błotem”. Całość terenu wraz z okolicznymi lasami wchodziła w skład należącego do rodziny Potockich majątku Jabłonna. W drugiej połowie XIX w. na piaszczystym brzegu wzniesiono drewnianą leśniczówkę.

Fot2

Zdjęcie przedstawia drewnianą wiatę wypoczynkową na brzegu jeziorka – 1985 r. (ze zbiorów rodzinnych A. Kaczyńskiego)

W okresie powojennym Jeziorko Leśniczówka stało się ulubionym miejscem odpoczynku mieszkańców Legionowa. W drugiej połowie lat 70 staraniem Mazowieckiego Kombinatu Budowlanego, popularnie nazywanego „Fabryką Domów”, teren wokół jeziorka został uporządkowany – na brzegach wybudowano drewniane wiaty wypoczynkowe, ścieżkę zdrowia oraz drewnianą scenę, na której w dni wolne od pracy odbywały się występy i potańcówki. Drewniana zabudowa przetrwała do końca lat 80 XX w.

W 2021 r. po wielu latach starań dzięki zaangażowaniu legionowskich społeczników, Nadleśnictwa Jabłonna oraz Urzędu Miasta Legionowo udało się rozpocząć rewitalizację terenu wokół jeziorka. Na brzegu ustawiono wiaty wypoczynkowe, kosze na śmieci oraz tablicę informacyjną poświęconą historii tego wyjątkowego miejsca.

Legionowo/Jabłonna. W ten weekend otwarcie terenu rekreacyjnego nad jeziorkiem "Leśniczówka" - Gazeta Powiatowa

Zdjęcie przedstawia drewniane części konstrukcji rekreacyjnej, postawionej na terenie Leśniczówki – Fot. Dariusz Grodecki

 

Uroczyste otwarcie zrewitalizowanego terenu odbyło się 21 października 2021 r. podczas 1 Legionowskiego Marszu Pamięci.” (dr Adam Rafał Kaczyński, Działamy Lokalnie wydanie specjalne, ISSN 2720-3271)

Fot3

Zdjęcie przestawia Legionowski marsz pamięci z udziałem Ministra Obrony Narodowej M. Błaszczaka. Fot. ze zbiorów Grupy Rekonstrukcji Historycznej „709 pluton AK”

 

Obecnie miejsce to jest punktem docelowym nie jednej pieszej wycieczki. Dodatkowo nadaje się idealne nie odrobinę relaksu wśród natury.

To co jesteście gotowi na spacer i ławkowe pogaduchy?

 

belka seniorzy

Share on facebook
Facebook
Share on twitter
Twitter
Share on linkedin
LinkedIn