Nie marnuj, podziel się posiłkiem!

W ostatni weekend większość z nas obchodziła Święta Wielkanocne. Jest to okres, w którym możemy spotkać się z rodziną i wspólnie spędzić czas. Jest to również okazja, kiedy staramy się przygotować na nasze stoły różnego rodzaju potrawy świąteczne, które mają jeszcze bardziej uprzyjemnić nam spotkania i świętowanie. Jest to niestety również czas, w którym drastycznie rośnie liczba wyrzucanego jedzenia.

Jak wynika z badań przeprowadzonych w 2022 r. wśród Polaków na zlecenie Too Good To Go (firmy działająca na rzecz przeciwdziałania marnowaniu jedzenia), aż 54% respondentów deklaruje przygotowywanie większej ilości jedzenia, niż jest to konieczne, co skutkuje zwiększeniem ilości żywności wyrzucanej do śmieci w stosunku do innych miesięcy w roku nawet trzykrotnie. Najczęściej w koszu lądują różnego rodzaju sałatki, pieczywo, jajka, czy też wędliny.

marnowanie
grafika: Too Good Too Go

 

Warto pamiętać, że wyrzucone jedzenie to również nasze pieniądze, a według danych przeciętny Polak w 2023 r. planował przeznaczyć na święta ok. 600,00 zł. Czy nie warto zatem zastanowić się, w jaki sposób ograniczyć ten proceder? Rozwiązaniem może być lepsze planowanie i ograniczenie zakupów spożywczych lub nauczenie się wykorzystania jedzenia w innych potrawach. Trzecim, coraz popularniejszym, rozwiązaniem jest podzielenie się posiłkami, których nie zjedliśmy podczas świąt, a które są nadal zdatne do jedzenia, a mimo to mogłyby wylądować w koszu na śmieci.

To ostatnie rozwiązanie wiąże się z ideą „foodsharingu”, czyli dzielenia się jedzeniem. Niby idea stara, jak świat, a jednak w ostatnim czasie przeżywa renesans. Idea ta narodziła się w Niemczech 2012 r. i szybko zaczęła docierać do innych krajów. Pomysł polega na dzieleniu się żywnością, która została po świętach czy różnego rodzaju imprezach, bądź też posiada krótki termin ważności i prawdopodobnie wylądowałby w koszu na śmieci. Idea ta nie tylko przeciwdziała marnowaniu jedzenia, ale również wspiera osoby ubogie, czy bezdomne.

W Polsce miejsca, w których można oddać jedzenie zaczęły powstawać w 2016 r. W powiecie legionowskim pierwsze tego typu miejsce powstało w 2021 r., w budynku Gminnego Ośrodka Pomocy Społecznej w Jabłonnie. Kolejne punkty powstały w Wieliszewie, w Ośrodku Pomocy Społecznej oraz w Legionowie, u zbiegu ulic Piłsudskiego i Wysockiego na targowisku miejskim. W działających na terenie powiatu legionowskiego „jadłodzielniach” można zostawić żywność, która jest świeża i nie przekroczyła terminu ważności do spożycia określonego na opakowaniu. Każda z „jadłodzielni” ma swój regulamin określający, w jaki sposób należy przekazać jedzenie. Warto również wspomnieć, że miejsca te są ogólnodostępne dla wszystkich mieszkańców, zarówno tych chcących oddać jedzenie, jak również tych potrzebujących.

Uważamy, że warto zainteresować się tą ideą, nie tylko w okresie świątecznym, ale również przez cały rok. Dzięki możliwości dzielenia się żywnością zdatną do jedzenia, mniej jej ląduje w naszych koszach. Ponadto, bez większego zaangażowania, możemy pomóc osobom ubogim i wykluczonym społecznie. Co ciekawe, wspieramy również środowisko naturalne. Jak wynika z danych statystycznych, co roku w Polsce wyrzuca się ok. 5 mln ton jedzenia, a marnowanie jedzenia odpowiada za 10% emisji gazów cieplarnianych – to więcej niż emituje do atmosfery przemysł lotniczy.

Jeśli chcielibyście włączyć się w ten trend i podzielić się posiłkiem, a przy okazji zrobić coś dobrego dla swojej społeczności i środowiska poniżej zamieszczamy linki do działających w powiecie legionowskim „jadłodzielni”:

– Jadłodzielnia Legionowo: https://powiat-legionowski.pl/aktualnosci/jadlodzielnia-legionowo

– Jadłodzielnia Wieliszew: https://www.wieliszew.pl/news/jadlodzielnia-i-szafa-spoleczna-w-wieliszewie

– Jadłodzielnia Jablonna: https://www.jablonna.pl/aktualnosci/1049

 

Źródło:

https://wiadomoscispozywcze.pl/artykuly/8910/nie-uwierzysz-ile-jedzenia-trafia-do-kosza-po-wielkanocy-badanie/

https://www.toogoodtogo.com/pl

https://www.jablonna.pl/aktualnosci/1049

https://powiat-legionowski.pl/aktualnosci/jadlodzielnia-legionowo

https://www.wieliszew.pl/news/jadlodzielnia-i-szafa-spoleczna-w-wieliszewie

Zdjęcie: legionowo.pl

Share on facebook
Facebook
Share on twitter
Twitter
Share on linkedin
LinkedIn