AIS 2022 – Zaadoptuj zabytek

Zbliżając się do końca prezentacji projektów, które wpłynęły w ramach Aktywatora Inicjatyw Sąsiedzkich 2022, zapraszamy do zapoznania się z piątym pomysłem, złożonym pod nazwą „Zaadoptuj zabytek”.

Jest to projekt skierowany do mieszkańców Michałowa-Grabiny oraz pozostałych mieszkańców gminy Nieporęt, którzy będą chcieli wziąć udział w akcji. Zadaniem projektu „Zaadoptuj zabytek” jest objęcie stałą opieką przez lokalną społeczność pomników nagrobnych, znajdujących się na pochodzącym z XIX wieku cmentarzu ewangelickim w Michałowie-Grabinie, propagowanie lokalnej historii oraz aktywizacja i integracja mieszkańców.

Projekt ma na celu pozyskanie opiekunów, którzy będą sprawować opiekę nad każdym z nagrobków. Opiekunami będą mogły być pojedyncze osoby, jak i rodziny bądź firmy lub instytucje. W ramach projektu na cmentarzu odbędzie się akcja, podczas której osoby zainteresowane zapoznają się z historią Michałowa-Grabiny i wykonają podstawowe prace przy konserwacji nagrobków, uzupełnią kruszywo wypełniające betonowe obramowania oraz zasadzą rośliny. W czasie akcji opiekunowie pomników zostaną przeszkoleni z tego, jak opiekować się nagrobkami.

Wsparcie merytoryczne oraz pomoc w organizacji projektu zapewni Nieporęckie Stowarzyszenie Historyczne.

Share on facebook
Facebook
Share on twitter
Twitter
Share on linkedin
LinkedIn