AIS 2022 – Sąsiedzka ławeczka pełna uczuć

Dziś zapraszamy do zapoznania się z drugim projektem złożonym w ramach akcji Aktywator Inicjatyw Sąsiedzkich 2022.

Sąsiedzka ławeczka pełna uczuć to pomysł skierowany do mieszkańców wsi Kałuszyn oraz okolicznych miejscowości Gminy Wieliszew. Pomysłodawcy chcą zakupić i postawić przy wejściu na teren nieruchomości zajmowanej przez Koło Gospodyń Wiejskich „Kałuszyńskie Smaki” w Kałuszynie drewnianą ławkę z oparciem. Przy ławce powieszona zostanie tablica zewnętrzna informująca i jej charakterze, celu projektu oraz przybliżająca tradycję tzw. „ławeczki sąsiedzkiej”. Projekt wpisuje się we wszystkie działania partnera projektu – KGW „Kałuszyńskie Smaki” w Kałuszynie.

Ławeczka byłaby wizytówką Kałuszyna (i całej Gminy Wieliszew), jako miejsca pozytywnego i otwartego na ludzi. Koło promowałoby korzystanie z niej, zachęcając do robienia sobie zdjęć przez sąsiadów, przyjaciół, pary, lokalnych samorządowców, itp. Ławeczka jest symbolem więzi międzyludzkich, których pielęgnacja jest bardzo ważna dla rozwoju każdej społeczności. Tradycja „ławeczki sąsiedzkiej” obecnie zanika.  Jeszcze 20 lat temu przy każdym domostwie stała ławka, na której siadali sąsiedzi, członkowie rodziny, czy przypadkowo przejeżdżające przez wieś zupełnie nieznane sobie osoby. Był to punkt, w którym można było posiedzieć, porozmawiać, poplotkować, czy nawet przytulić się.

Kałuszyn, jak cała Gmina Wieliszew, jest jednym z najbardziej zaludniających się miejsc w Polsce. Wraz z przybyszami ze stolicy oraz innych miejsc w kraju pojawia się problem włączenia ich w społeczność z jednej strony, z drugiej akceptacji „nowego” przez rodzimych mieszkańców. Dlatego nawet symboliczne, ale jednocześnie charakterystyczne i medialne inicjatywy bardzo dobrze wpisują się w potrzebę integracji społecznej.

 

Share on facebook
Facebook
Share on twitter
Twitter
Share on linkedin
LinkedIn