1% lokalnie! Fundacja Przyjaciele Braci Mniejszych

Dziś, w naszym cyklu 1% lokalnie przedstawiamy organizację, która zajmuje się pomocą tym, którzy sami o nią nie mogą poprosić – naszym braciom mniejszym, czyli psom i kotom.

Fundacja Przyjaciele Braci Mniejszych została założona 3 grudnia 2010 roku w celu niesienia pomocy bezdomnym, skrzywdzonym przez ludzi psom. Początkowo Fundacja działała w niewielkich pomieszczeniach, w których przebywało kilka psów. Czworonogi otrzymywały niezbędną pomoc weterynaryjną, były czipowane, szczepione i kastrowane. Wszystkie znajdowały nowe, kochające domy. Z roku na rok potrzebujących pomocy psów przybywało. Pojawiła się konieczność stworzenia miejsca, w którym pomoc uzyskałoby więcej bezbronnych stworzeń.

Schronisko w Nowym Dworze Mazowieckim powstało w styczniu 2012 roku. Początkowo znajdowały się w nim jedynie boksy zewnętrzne i pożyczone kontenery, które służyły za kuchnię, prowizoryczną łazienkę i pokoje dla pracowników. Warunki były bardzo trudne, pojawił się zatem kolejny cel- budowa pawilonu z ogrzewanymi boksami, lecznicą i częścią socjalną, niezbędną do prawidłowego funkcjonowania schroniska.

W lipcu 2012 roku rozpoczęła się budowa. Najpierw powstały fundamenty pod budynek, następnie sukcesywnie kończone były kolejne etapy prac budowlanych.
Niejednokrotnie Fundacja organizowała zbiórki pieniężne, z których dochód przeznaczany był na pomoc w zakupie materiałów. Okres budowy to ciężki czas, gdyby nie pomoc darczyńców wszystko postępowałoby o wiele wolniej. Schronisko w większości samo finansuje budowę pawilonu.

Fundacja dąży do tego, aby zbudować dla podopiecznych miejsce, w którym będą czuły się komfortowo i dobrze. Psy z krótką sierścią, które nie poradzą sobie na dworze w okresie zimowym zamieszkują w pawilonie z ogrzewanymi boksami.

Część socjalna jest już gotowa. Mieści się w niej całodobowy gabinet weterynaryjny z salą zabiegową. Jest także szpitalik, w którym psy po zabiegach dochodzą do siebie. Fundacja posiada także salę edukacyjną, w której gości placówki oświatowe. Uczy młode pokolenie humanitarnego traktowania zwierząt, uświadamia o problemie bezdomności psów w Polsce i ewentualnych możliwościach pomocy.

W 2016 roku oddano do użytku psom budynek, w którym są boksy z podgrzewaną podłogą i z wybiegami. W budynku zamontowane są nawiewy, które w zimę dają dodatnie temperatury a w lato chłodzą.

W 2017 roku Fundacja pozyskała plac przed schroniskiem, na którym rozpoczęła się budowa placu zabaw dla psów.

Źródło: http://www.fundacjapsom.pl/

Share on facebook
Facebook
Share on twitter
Twitter
Share on linkedin
LinkedIn