1% lokalnie! Fundacja Emanio Arcus

Rozpoczynamy nasz cykl „1% lokalnie!”, w ramach którego prezentujemy działalność organizacji pożytku publicznego działających na terenie powiatu legionowskiego i Legionowa. Na początek pragniemy przedstawić Wam organizację, która od początku swojej działalności wspiera osoby niepełnosprawne i wykluczone społecznie z naszego regionu. Wielu mieszkańców nie zdaje sobie sprawy, że robi to pobudzając nasze kubki smakowe oraz zmysły.

Fundacja Emanio Arcus została założona w 2011 r., a w działania organizacji od początku angażowało się wiele osób, podmiotów samorządowych, jak również przedsiębiorców, dzięki czemu Fundacji udało się zrealizować wiele ciekawych i wartościowych projektów. Na legionowskim rynku gastronomicznym dobrze znaną i lubianą restauracją jest „Zdrówko”. Jest to pierwszy w powiecie Zakład Aktywności Zawodowej zatrudniający 18 osób z różnymi niepełnosprawnościami. Celem tego typu miejsc jest zapewnienie zatrudnienia osób z niepełnosprawnościami oraz ich aktywizacja społeczna i przeciwdziałanie wykluczeniu.

Restauracja od początku zaskarbiła sobie podniebienia mieszkańców Legionowa. Dostępne jest tu bogate menu, w którym każdy znajdzie coś dla siebie. Można tu zjeść m.in. potrawy wegańskie czy koktajle witaminowe. Ponadto, restauracja oferuje usługi cateringu i obsługi przy konferencjach. Jej niezaprzeczalnym atutem jest miła i przyjazna atmosfera. Jest to miejsce bez barier, w którym wszyscy czują się równi. Powyższe jest efektem przede wszystkim wieloletniej współpracy ludzi zaangażowanych w ten projekt. Restauracja znajduje się przy ul. Jagiellońskiej 10 w Legionowie.

Drugim projektem, który z sukcesem realizuje Fundacja jest Radio Bezpieczna Podróż, pierwsze ogólnopolskie radio dla osób niepełnosprawnych. 9 grudnia 2019r. radio otrzymało koncesję na nadawanie, jako Radio Bezpieczna Podróż w aż 7 lokalizacjach, w tym m.in. w Warszawie, Katowicach, Rzeszowie, Tarnowie, Poznaniu, Częstochowie, czy Toruniu. Głównym założeniem radia było bycie równocześnie ogólnopolskim i lokalnym projektem. Ogólnopolskim – bo najważniejsze problemy osób niepełnosprawnych są identyczne wszędzie, a lokalnym – ponieważ radio stanowi platformę, dzięki której lokalne społeczności mogą się integrować, pomagać sobie wzajemnie, inicjować lokalne działania na rzecz potrzebujących.

Radio Bezpieczna Podróż jest radiem społecznym. Jako medium edukacyjno-informacyjno-profilaktyczne prowadzi działania, które są wielką szansą na rzecz poprawy warunków środowiska osób niepełnosprawnych, jak i ograniczenie powstawania niepełnosprawności nabytej. Twórcy radia postawili na osoby niepełnosprawne, które w redakcji pełnią funkcje dziennikarzy, reporterów, serwisantów, realizatorów dźwięku czy wydawców. Wspólnie z pozostałymi członkami radia tworzą zgrany i profesjonalny zespół.

Radia możecie posłuchać online, m.in. poprzez stronę www.bezpiecznapodroz.org. W radiu poza muzyką możemy posłuchać wielu ciekawych audycji tematycznych dotyczących nie tylko osób niepełnosprawnych, ale również motoryzacji, filmu, sportu, czy kulinariów. W radiu gościło wielu ciekawych i inspirujących ludzi kultury i sztuki. Gośćmi programu „Kultura w otoczeniu osób niepełnosprawnych”, który prowadzi Dominik Kubalski byli m.in. Daniel Olbrychski,  Artur Barciś czy Dorota Stalińska.

Działania realizowane przez Fundację zostały zauważone i docenione nie tylko przez mieszkańców powiatu legionowskiego oraz osoby niepełnosprawne, ale również przez instytucje publiczne. W 2021 r. Fundacja została nagrodzona Mazowiecką Marką Ekonomii Społecznej. Jest to wyróżnienie przyznawane od ponad sześciu lat. Otrzymują je przedsiębiorcy czy instytucje, których działalność nie jest nastawiona tylko na zysk, ale także na wsparcie osób zagrożonych wykluczeniem społecznym.

Jak widzicie, Fundacja od wielu lat działa na rzecz społeczności naszego powiatu, szczególnie tych najsłabszych, zagrożonych wykluczeniem z niej. Jeśli chcemy, aby tego typu inicjatywy rozwijały się w naszym powiecie, to warto je wspierać. Teraz jest na to dobry moment. Możecie przekazać 1% podatku na działania organizacji pożytku publicznego. Może warto, aby te pieniądze zostały w krainie Jeziora Zegrzyńskiego i wspierały organizacje działające na rzecz jego zrównoważonego rozwoju.

Dane niezbędne do przekazania 1% na Fundację Emanio Arcus znajdziecie TUTAJ.

W kolejnych artykułach przedstawimy pozostałe organizacje pożytku publicznego z naszego regionu.

Źródło: emanioarcus.eu

Share on facebook
Facebook
Share on twitter
Twitter
Share on linkedin
LinkedIn