Jezioro Zegrzyńskie – turystyczna perła powiatu legionowskiego

Jezioro Zegrzyńskie jest perłą powiatu legionowskiego ponieważ wyznacza i stanowi kierunek rozwoju ruchu turystycznego w regionie. Daje olbrzymie możliwości i zachęca do tego, żeby ten obszar mądrze wykorzystać.

W samym centrum województwa mazowieckiego znajduje się Jezioro Zegrzyńskie, sztuczny zbiornik wodny powstały w wyniku zamknięcia koryta Narwi przez zaporę Elektrowni Wodnej Dębe w Dębem w latach sześćdziesiątych XX wieku. Nad brzegiem Jeziora znajdziemy warunki zarówno do plażowania jak i aktywnego spędzania czasu w wodzie. Linia brzegowa jest zróżnicowana od piaszczystych zejść poprzez zalesione, aż do stromych i dosyć wysokich urwisk.

Jest to także ciekawe miejsce dla amatorów pieszych i rowerowych wycieczek. Wokół zalewu poprowadzone są liczne trasy i ścieżki rowerowe. Lasy, łąki i zabytki w okolicznych miejscowościach i wsiach, kryją niejednokrotnie skarby architektury sakralnej i świeckiej, tworzą ciekawą ofertę rekreacyjno-kulturalną, umożliwiającą ciekawe spędzenie czasu.

Swoją ofertą kuszą też liczne ośrodki wypoczynkowe i letniskowe, gastronomiczne i sportowe. Miejscowości turystyczne nad Jeziorem Zegrzyńskim Zegrze, Zegrze Południowe, Zegrzynek, Jachranka, Jadwisin, Białobrzegi, Rynia, Serock, Nieporęt. Na wodach zbiornika uprawiane jest żeglarstwo, windsurfing, kajakarstwo, wioślarstwo i sporty motorowodne oraz organizowanych jest wiele imprez. Zimą na zalewie pojawiają się również bojery, ice flyery i iceboardy. W wodach Jeziora występują także ryby, dzięki czemu jest o wykorzystywany przez wędkarzy.

Opis do filmu: „Powiat Legionowski, przy wsparciu środków pochodzących z Województwa Mazowieckiego, zorganizował 12 czerwca 2019 r. konferencję „Forum dla Zalewu – wykorzystanie potencjału turystycznego Jeziora Zegrzyńskiego”. W trakcie wydarzenia zaprezentowano film promocyjny do tego projektu. Zapraszamy do obejrzenia.” – Powiat Legionowski, Jezioro Zegrzyńskie, Zalew Możliwości

Władze miast, gmin z terenu powiatu legionowskiego upatrują w turystyce możliwości rozwoju lokalnego. Jako przykłady tendencji próby wydobycia kapitału społecznego drzemiącego w mieszkańcach regionu należy wskazać współpracę w zakresie promocji turystyki w ramach: Lokalnej Organizacji Turystycznej “Przystań w sercu Mazowsza” oraz Lokalnej Grupy Działania Zalew Zegrzyński.

Powiat legionowski - herby gmin
Herby miast z terenu powiatu legionowskiego.

Stowarzyszenia w swoich działaniach łączą sektor publiczny (przedstawicieli Jednostek Samorządu Terytorialnego), sektor gospodarczy (przedsiębiorcy, podmioty gospodarcze – szeroko pojęta branża turystyczna: noclegi, usługi gastronomiczne, miejsca sportu) oraz sektor społeczny (osoby fizyczne – sprzedawców zdrowej żywności, produktów lokalnych, rękodzieła, miejsca zabaw dla dzieci, oferujących warsztaty i atrakcje dla dzieci, dorosłych i rodzin; organizacje pozarządowe).

  • Lokalna Organizacja Turystyczna “Przystań w sercu Mazowsza” – ( link do strony: zegrze.org) działa od 2017 roku. Powiat Legionowski stworzył mobilną aplikację turystyczną Powiat Legionowski. Jest propozycją zarówno dla przyjezdnych, jak i mieszkańców regionu. Zainteresowani mogą znaleźć w niej najciekawsze atrakcje, zabytki, informacje historyczne i bogaty kalendarz wydarzeń kulturalno-rozrywkowych odbywających się w okolicy. Aplikację można pobrać na smartfony z systemem Android i iOS, odpowiednio ze sklepu Google Play lub AppStore wpisując „Powiat Legionowski”.
  • Lokalna Grupy Działania Zalew Zegrzyński – (link do strony: lgrzz.pl) – wspiera i dofinansowuje działania, których celem jest ochrona środowiska przyrodniczego Jeziora Zegrzyńskiego i okolic oraz zagospodarowywania Zalewu zgodnie z zasadami zrównoważonego rozwoju, w tym poszanowania walorów środowiska naturalnego.

Działalność wymienionych podmiotów, poparta ich zakresem kompetencyjnym oraz aktywnością, stanowi o funkcjonowaniu lokalnej i regionalnej polityki turystycznej, która wzbogacona jest poprzez ciekawą ofertę kulturalną poszczególnych gmin. Podróżujący wybierając miejsca, które chcieliby odwiedzić, zazwyczaj kierują się dostępnością atrakcji w ich otoczeniu a wybierając powiat legionowski mogą uczestniczyć w licznych wydarzeniach sportowych i kulturalnych, które odbywają się tutaj przez cały rok.

Realizacja celów wyznaczonych przez LGD oraz LOT “Przystań w sercu Mazowsza” pozwala wykreować markę Jeziora Zegrzyńskiego jako zestawu pozytywnych wyobrażeń, uczuć i przekonań, które turysta wiąże z powiatem legionowskim lub oferowanym przez niego produktem turystycznym w postaci miłego odpoczynku nad zalewem.

Aby się przekonać co oferuje Jezioro Zegrzyńskie zachęcamy do zapoznania się z przewodnikiem turystycznym, który został wydany przez Powiat Legionowski. Znajduje się tam opis ciekawych zabytków, ścieżek rowerowych oraz możliwości aktywnego spędzenia wolnego czasu. (Przewodnik znajduje się na stronie internetowej: powiat-legionowski.pl[Pobierz załącznik -17.81 MB]).

Serdecznie zapraszamy nad Jezioro Zegrzyńskie, gdzie można miło i kreatywnie spędzić czas – Stowarzyszenie Dobra Fala

Share on facebook
Facebook
Share on twitter
Twitter
Share on linkedin
LinkedIn