Aktywności dla seniorów ~ Legionowska Poczytalnia

Legionowska Poczytalnia to nie tylko powiatowa biblioteka ale również miejsce, w którym masz okazję obcować się z kulturą. To tutaj oprócz przechadzki między pułkami uginającymi się pod imponującym księgozbiorem możesz spotkać sławy, poznać ludzi z podobnymi zainteresowaniami to twoich oraz pograć w planszówki z rodziną.

Poczytalnia swoje początki datuje na 1946 r. kiedy to pod nazwą Biblioteki Publicznej powstała na mocy „Dekretu o bibliotekach i opiece nad zbiorami bibliotecznymi z dnia 17 kwietnia 1946 r.”. Jej pierwotny księgozbiór liczył 700 egzemplarzy, które zostały ufundowane przez Ministerstwo Oświaty.


Zdjęcie archiwalne

Zdjęcie przedstawia ludzi siedzących w dawnym budynku Miejskiej Biblioteki Publicznej

Wraz z rozwojem miasta, można było zaobserwować też zmiany zachodzące w teraz już (od 3 maja 1952r.) Miejskiej Bibliotece Publicznej liczącej na swoim pokładzie 1500 książek oraz 250 czytelników. Na przestrzeni lat wzrosła zarówno ilość dostępnych w niej pozycji czytelniczych jak i powierzchni, na której były gromadzone, gdyż otworzono nowe, dodatkowe oddziały dedykowane różnym grupą wiekowym.

Zdjęcie archiwalne 

Zdjęcie przedstawia wpis z kroniki bibliotecznej

W ciągu 65 lat swojej działalności podejmowała również przeróżne inicjatywy kulturalne takie jak Galeria Biblioteka (1991-1994), w której wystawiano dzieła znaczących twórców współczesnych sztuk plastycznych oraz później na przestrzeni lat 1996-1997 prowadziła kawiarnie i czytelnie prasy przy ul. Piłsudskiego 13.

Zdjęcie archiwalne

Zdjęcie przestawia spotkanie z artystą, organizowane w Miejskiej Bibliotece Publicznej

Obecnie zaś znajduję się ona na terenie Dworca Kolejowego miasta Legionowo, posiadając w swoich zbiorach około 80 tyś pozycji, w skład których wchodzą książki, audiobooki oraz e-booki dla najmłodszych i tych trochę starszych. Najstarsi obywatele powiatu też mogą coś w niej dla siebie wybrać z przeróżnych dostępnych kategorii takich tak: książki obyczajowe, kryminały, literatura popularnonaukowa czy komiksy.

Obecna siedziba Poczytalni

dworzec

Zdjęcie przedstawia budynek dworca kolejowego miasta Legionowo

Dodatkową atrakcją, oczywiście oprócz udania się w podróż do świata wypożyczonej książki, Poczytalnia gwarantuje swoim czytelnikom również inne, ciekawe atrakcje (i nie tylko im!) m.in. takie jak:
– wieczorki z planszówkami (dla tych początkujących i zaawansowanych)
– pogaduchy o książkach (gdzie można wymienić się z innymi swoimi doświadczeniami)
– występy kabaretowe (dla odrobiny śmiechu, który jak wiemy jest zdrowy)
– spotkania autorskie (podczas których można poznać swojego ulubionego autora)
– spotkania naukowe (pomagające nieustannie poznawać otaczający nas świat)
A to wszystko jest dostępne pod dachem Poczytalni!

Najbliższe dostępne wydarzenia:

Źródło informacji i grafik: https://www.bibliotekalegionowo.pl/historia/

 

Jak tam dojechać?

Linią autobusową: L-9,L10,L11,L41,6,D2, 736
Pociągiem: S3,S4,RL

 

belka aktywni+ (2)

Share on facebook
Facebook
Share on twitter
Twitter
Share on linkedin
LinkedIn