Aktywności dla Seniorów ~ Pałac w Jabłonnie

Dzieje Jabłonny sięgają XV wieku, kiedy to ziemie położone na terenie dzisiejszej gminy były własnością biskupów płockich. W XVIII wieku Jabłonna weszła w posiadanie brata króla Stanisława Augusta – Michała Poniatowskiego, późniejszego prymasa Polski. Posiadłość przekształcił w elegancką rezydencję pałacowo – parkową. Projekt pałacu przygotował Dominik Merlini, królewski architekt. 

Wokół pałacu stworzono angielski park krajobrazowy, z którego rozpościerał się widok na Wisłę. W parku zaprojektowano również wiele instalacji i pawilonów, m.in. oranżerię, grotę, pawilon chiński. 

Pod koniec XVIII stulecia pałac w Jabłonnie przeszedł we władanie księcia Józefa Poniatowskiego, a po jego śmierci w bitwie narodów pod Lipskiem (1813), siostra księcia – Teresa Tyszkiewiczowa.

W czasie II Wojny Światowej pałac został spalony przez wycofujących się Niemców. 

Po wojnie, w połowie XX wieku przejęła go Polska Akademia Nauk. Pałac odbudowano i wyposażono tak jak wyglądał w pod koniec XVIII i w pierwszej połowie XIX wieku.

Pałac Jabłonna, Jabłonna - zdjęcia

Źródło:https://polska-org.pl/7727448,foto.html

Zwiedzanie Pałacu w Jabłonnie

Teren wokół Pałacu w Jabłonnie jest dostępny do zwiedzania. Wokół parku poprowadzone są liczne alejki, niektóre ukryte przed zgiełkiem odwiedzających. Przechadzając się alejkami można zobaczyć przykłady świetności czasów poniatowskich, m.in. łuk triumfalny – pomnik chwały zmarłego tragicznie księcia Józefa Poniatowskiego. Idąc dalej zobaczymy ruiny zabudować gospodarczych znajdujących się wokół pałacu. Przechadzka po parku to możliwości zobaczenia również licznych przykładów zabytków przyrody. 

 

Łuk triumfalny

Łuk ku czci księcia Józefa | szukając napoleona

Źródło: https://szukajacnapoleona.com/2017/03/09/luk-ku-czci-ksiecia-jozefa/

 

Idąc w stronę przeciwną do pałacu możemy wyjść na wał wiślany, a następnie zejść nad Wisłę. Jest to bardzo malowniczy odcinek rzeki, z licznymi zakrętami i zatoczkami. Jest również szansa na spotkanie zwierząt mieszkających nad rzeką np. bobrów. 

 

Fontanna przy Pałacu w Jabłonnie 

Fontanna

Źródło: https://www.palacjablonna.pl/index.php/galeria-zdjec/park-impresje/102-fontanna

 

W pobliżu Pałacu znajduje się oranżeria. Jeśli mamy chęć możemy również skorzystać z lokalnej Restauracji Pałacowej (menu: https://www.restauracja.palacjablonna.pl/restauracja/restauracja-palacu-w-jablonnie-jablonna-legionowo). Można w niej napić się pysznej kawy, zjeść deser lub pyszny obiad. 

Pałac w Jabłonnie to fantastyczne miejsce na spędzenie czasu ze znajomymi na łonie natury. Liczne ławeczki zachęcają do spędzenia chwili wśród licznych świadków historii. Warto zanurzyć się w tym klimacie. 

 

Jak tam dojechać?
Z Legionowa: linia autobusowa 723, L41
Z Chotomowa: linia autobusowa L49
Z Serocka723/731 do Legionowa, z Legionowa linia autobusowa 723, L41
Z Wieliszewa: linia autobusowa L34/L10/ L9 do Legionowa, z Legionowa linia autobusowa 723, L41

 

Poglądowa mapa Pałacu w Jabłonnie

Zrzut ekranu 2023 08 10 141359

Share on facebook
Facebook
Share on twitter
Twitter
Share on linkedin
LinkedIn