Znamy projekty AIS 2.0

Nasza akcja-aktywacja znów poruszyła Powiat Legionowski. Do drugiej edycji Aktywatora Inicjatyw Sąsiedzkich zgłoszono pięć ciekawych projektów. Oto one:

1. Ekologiczne sąsiedztwo na Bukowcu C

Adresatami projektu są mieszkańcy legionowskiego osiedla Bukowiec C. Inicjatorzy za cel stawiają sobie stworzenie z tej okolicy sąsiedztwa przyjaznego ptakom oraz oraz zwiększenie aktywności społeczności lokalnej i zaangażowania mieszkańców m.in. w kwestiach ochrony środowiska, ekologii oraz podnoszenia walorów krajobrazowych okolicy. Proekologiczna inicjatywa obejmuje zakup sadzonek roślin ognika szkarłatnego oraz dzikiej róży, które zostaną bezpłatnie rozdystrybuowane wśród mieszkańców Bukowca C w Legionowie w celu zasadzenia na ich posesjach i podniesienia walorów ekologicznych oraz estetycznych osiedla. Przeprowadzona zostanie również akcja informacyjna o roślinności przyjaznej ptakom i owadom.

2. Działania na rzecz integracji międzypokoleniowej w społeczności lokalnej pod tytułem „Jak dobrze mieć sąsiada”

Projekt ukierunkowany na budowanie integracji międzypokoleniowej poprzez imprezy tworzące i wspomagające rozwój wspólnot i społeczności lokalnych. Organizacja cyklu spotkań na legionowskich osiedlach pod wspólnym tytułem „Jak dobrze mieć sąsiada” ma na celu zintegrować i zachęcić do pełnej akceptacji sztafety międzypokoleniowej. Aby nikogo nie wykluczyć, udział w imprezach będzie bezpłatny, a ciekawe atrakcje i poczęstunek mają zachęcić osoby samotnej do integracji. Realizacja projektu przyczyni się do zaspokojenia potrzeb społeczności lokalnej w zakresie poprawy relacji międzyludzkich – głównie osób starszych i samotnych.

3. Potańcówka Podmiejska

Głównym celem zadania jest zaangażowanie mieszkańców gminy Nieporęt, jak i całego powiatu legionowskiego, w tym także seniorów, do aktywnie spędzonego czasu na świeżym powietrzu oraz integracji. Zorganizowane zostaną dwie potańcówki – jedna na początek, druga na koniec wakacji. Podczas zabawy na świeżym powietrzu wszyscy z pewnością będą się świetnie bawić, a przy okazji będzie możliwość nauczenia się zapomnianych tańców jak fokstrot czy polka. Inicjatywa jest ważna dla społeczności lokalnej, gdyż projekt wzmocni aktywność lokalnych mieszkańców i stworzy przestrzeń do aktywnego spędzania czasu wolnego na świeżym powietrzu. Partnerem projektu jest Koło Gospodyń Wiejskich w Nieporęcie „W Rumiankowym Ogrodzie”, które zaprezentuje się podczas wydarzenia w lokalnych strojach i porwie uczestników do tańca.

4. Integracja pokoleniowa osób uzależnionych

Projekt skierowany do osób uzależnionych związanych z grupami wsparcia w powiecie legionowskim. W jego ramach zorganizowane zostaną spotkania integracyjne, jak np. wspólne wyjście na kręgle, organizacja grilla, czy wyjścia do kawiarni, mające na celu połączenie osób młodych z seniorami. Dzięki realizacji tego pomysłu inicjatorzy pragną uświadomić młodych, co mogą stracić zatracając się w uzależnieniu oraz pokazać starszym, że są potrzebni młodszemu pokoleniu jako głos wspierający swoim doświadczeniem. Inicjatywa ma pokazać osobom uzależnionym w każdym wieku, że można żyć normalnie.

5. Kobiety Kobietom

Inicjatywa skierowana do kobiet doświadczających przemocy w środowisku domowym i zawodowym. Jej celem jest zwiększenie integracji i aktywności społecznej kobiet, szczególnie tych dotkniętych przemocą. W ramach projektu kobiety nauczą się, jak dbać o swój wygląd, jak rozpoznawać własne potrzeby oraz jak budować swój pozytywny wizerunek. Zorganizowane zostanie wspólne wyjście do kawiarni, uczestniczki będą miały możliwość skorzystania z metamorfozy u fryzjera i kosmetyczki.

 

Pięć inicjatyw, każda inna, ale każda bardzo ważna dla lokalnej społeczności. Od Was, drodzy Internauci, zależeć będzie, kto z tej piątki dostanie 500 zł ekstra na realizację swojego pomysłu.

Już jutro (21 czerwca 2023 r.) na naszej stronie dziejesie-legionowski.pl rusza głosowanie. Trzy najwyżej ocenione projekty dostaną dodatkowe środki, dzięki którym lepiej zrealizują swoje cele. Zwycięzców poznamy 30 czerwca 2023 r., o godz. 12:00, kiedy zakończymy głosowanie.

Share on facebook
Facebook
Share on twitter
Twitter
Share on linkedin
LinkedIn