Wirtualny spacer po Muzeum Historycznym w Legionowie

dzialamylokalnienaglowek

1 188x300Muzeum Historyczne w Legionowie działa w Legionowie od 2006 roku i zajmuje się między innymi organizacją wystaw oraz udostępnianiem zbiorów dla celów edukacyjnych i ekspozycyjnych.

W dobie pandemii korzystanie z zasobów muzeów zostało utrudnione, dlatego nasze Muzeum złożyło wniosek do Narodowego Centrum Kultury w ramach programu „Kultura w Sieci” i otrzymało dofinansowanie. Dzięki otrzymanemu wsparciu finansowemu udało się przygotować „Wirtualne Spacery w Muzeum Historycznym w Legionowie”. Umożliwiają one zwiedzanie naszych wystaw bez potrzeby wychodzenia z domu. Taka oferta pozwala osobom, szczególnie z grup podwyższonego ryzyka zachorowania na covid-19, na zapoznanie się z historią przedstawioną na wystawach.

Udało się udostępnić trzy wystawy i są to:

– „Dzieje Garnizonu Legionowo. Czas wojen i pokoju”, wystawa stała, w filii Muzeum na osiedlu „Piaski”. Wystawa prezentuje ponad 270 pamiątek ze 120-letniej historii garnizonu. Eksponaty pochodzą ze wszystkich etapów działalności wojska w Legionowie. Najstarszy dział dotyczy pierwszych lat istnienia garnizonu (1892-1915) i związany jest z jednostkami rosyjskimi. Cennymi zabytkami są niemieckie pocztówki przedstawiające wygląd koszar w okresie I wojny światowej.

Wystawa obejmuje również pamiątki dotyczące budynku w którym mieści się Filia „Piaski” oraz eksponaty związane ze stacjonującą przeze wiele lat w Legionowie 1. Warszawską Dywizją Zmechanizowaną im. Tadeusza Kościuszki.

– „Nad głowami sosny szumiące…100. rocznica nadania nazwy Legionowo”, wystawa czasowa, w filii Muzeum na osiedlu „Piaski”. Na wystawie przedstawiono dzieje Legionów Polskich oraz miasteczka frontowego, na Polesiu Wołyńskim zwanego Legionowem oraz miasteczka garnizonowego przy stacji kolejowej Jabłonna w 1919 roku (dzisiejsze Legionowo). Ukazane zostały również okoliczności nadania nazwy Legionowo podwarszawskim koszarom. Aranżacja wystawy jest nietypowa, a jej szczególnym elementem jest rekonstrukcja fragmentu budynku z legionowej osady polowej

– „Zegrze. Zapomniane miasto nad Narwią”, wystawa czasowa, w pawilonie wystawowym muzeum. Ekspozycja prezentuje historię Zegrza oraz wyniki prac archeologicznych prowadzonych na terenie cmentarza w Zegrzu w 2017 roku. Większość eksponatów pochodzi właśnie z tego miejsca. Niezwykle ciekawym eksponatem jest srebrny dirhem arabski – moneta.

Zapraszamy wszystkich do zapoznania się z przygotowanymi wystawami. Dla osób, które nie miały jeszcze do czynienia z Wirtualnymi Spacerami przygotowany został krótki film – instrukcja jak z tego typu ekspozycji korzystać, jest on dostępny na kanale Muzeum Historyczne w Legionowie na portalu Youtube.com.

 

Tomasz Kitaj 797x1024

Tomasz Kitaj
Asystent muzealny Muzeum Historycznego w Legionowie

 

 

stopkadodzialamylokalnie

 

Share on facebook
Facebook
Share on twitter
Twitter
Share on linkedin
LinkedIn