E-pomaganie. Internet w służbie wolontariatu

Wolontariat jest formą dobrowolnego i bezpłatnego poświęcania czasu własnego na rzecz organizacji pozarządowych, instytucji, osób indywidualnych czy społeczności lokalnej. Ważnym wyznacznikiem wolontariatu jest jego bezpłatny charakter. Wolontariusze nie pobierają wynagrodzenia za swoje zaangażowanie w pomoc na rzecz innych.

Bycie wolontariuszem to duża wartość. Tym bardziej cieszy, że coraz więcej Polaków angażuje się w tę formę pomocy. Z badań GUS wynika, że około 8,5% mieszkańców Polski w wieku powyżej 15 lat angażuje swój czas w działania wolontariackie. Jak ważny jest wolontariat w działalności społecznej mówią badania Stowarzyszenia Klon/Jawor z 2018 r., zgodnie z którymi 63% organizacji korzysta z usług wolontariuszy. Średnio w ciągu roku przeciętna organizacja angażuje 6 wolontariuszy do swoich działań. Cieszyć może, że odsetek osób angażujących się w wolontariat, jak również w działania na rzecz organizacji pozarządowych, z roku na rok rośnie.

Niekwestionowaną zasługę w tym zakresie można przypisać Internetowi. Dzięki sieci możliwe jest jeszcze łatwiejsze angażowanie się w wolontariat. W dzisiejszym artykule chcielibyśmy przedstawić Wam kilka aplikacji i stron, które ułatwiają znalezienie organizacji, czy osób potrzebujących wsparcia ze strony wolontariuszy.

TuDu.pl

tudu e1654082947286

Narzędzie stworzone przez Fundację Dobra Sieć z Warszawy, która prowadzi również portal www.e-wolontariat.pl. TuDu jest największą w Polsce platformą e-wolontariatu i skupia ponad 5000 wolontariuszy oraz ponad 1000 organizacji. Platforma umożliwia realizowanie zdalnie zadań oferowanych wolontariuszom przez organizacje. Dużym walorem platformy jest to, że wolontariusz może sobie wybrać projekty społeczne, w które chce się zaangażować. Mogą one być dopasowane do zainteresowań wolontariusza, jego również jego wiedzy i kwalifikacji.

Platforma umożliwia zaangażowanie się w realizację pojedynczych akcji, ale także dłuższe związanie się z organizacją, której profil działania jest nam bliski. Dodatkowo za swoje zaangażowanie wolontariusz otrzymuje „odznaki”, które określają twój poziom doświadczenia. Aplikacja umożliwia również wystawienie przez organizację referencji ,które w przyszłości mogą być przydatne np. podczas poszukiwania pracy. Jak widać platforma daje wiele dodatkowych korzyści.

Dzięki e-wolontariatowi możliwe jest realizowanie zadań poprzez Internet. Możemy być wolontariuszem wracając z pracy autobusem, siedząc na kanapie, czy relaksując się w parku na ławce. Jest to wygodne narzędzie dostosowane do naszych możliwości, czasu, jak również chęci i możliwości potencjalnych wolontariuszy. Elastyczność w tym zakresie to duży walor aplikacji.

Ochotnicy Warszawscy 

ochotnicy warszawscy

Portal www.ochotnicy.waw.pl powstał w ramach realizowanego od 2016 r. przez Urząd m. st. Warszawy projektu „Ochotnicy Warszawcy”. Celem projektu jest rozwój idei wolontariatu w Warszawie oraz łączenie osób zainteresowanych działaniami społecznymi z organizacjami i podmiotami poszukującymi wolontariuszy do swoich akcji społecznych.

Walorem platformy jest możliwość dopasowania oferty wolontariatu według kilku kategorii m.in. tematyki, minimalnego wieku wolontariusza, czy dzielnicy. Wszystkie oferty wolontariatu zostały zweryfikowane przed administratorów platformy. Każda z ofert została szczegółowo opisana i zawiera informacje na temat charakteru zadania oraz niezbędnego czasu, który wolontariusz musi poświęcić na jego realizację. Kiedy wybierzemy ofertę wolontariatu wystarczy kliknąć „Dołącz teraz” i czekać na odpowiedź zwrotną od administratora lub bezpośrednio organizacji.

Wartością dodaną dla wolontariuszy jest możliwość skorzystania z dodatkowych usług oferowanych w ramach projektu. Na stronie Ochotnicy Warszawscy znajdziecie bazę wiedzy, w której są wszystkie niezbędne informacje odnośnie wolontariatu, kwestii formalno – prawnych i merytorycznych. Uczestnikom projektu zapewniono również dostęp do szkoleń i warsztatów, które codziennie pojawiają się w kalendarzu na stronie.

Jeśli zatem mieszkasz, uczysz się lub pracujesz w Warszawie i masz ochotę zostać „ochotnikiem” to zapraszamy na stronę Ochotnicy Warszawscy.

Korpus Solidarności

ks

Korpus Solidarności to program wolontariatu długoterminowego zapoczątkowany przez Narodowy Instytut Wolności – Centrum Rozwoju Społeczeństwa Obywatelskiego. Program jest propozycją dla osób i organizacji, które zamierzają pomagać i pracować z wolontariuszami w dłuższej perspektywie czasu. Korpus Solidarności ma na celu łączyć osoby zainteresowane wolontariatem z lokalnymi organizacjami pozarządowymi. Program swoim zasięgiem obejmuje cały kraj. Głównym elementem programu jest aplikacja System Obsługi Wolontariatu. Dzięki zaimplementowanym rozwiązaniom osoba zainteresowana wolontariatem ma możliwość przeszukiwania bazy ofert według wybranych kryteriów. Aplikacja umożliwia śledzenie nowych ofert i wybór tych, które są do Nas najlepiej dopasowane.

Celem projektu jest popularyzacja wolontariatu długoterminowego, który nie skupia się jedynie na pojedynczych akcjach. Korpus zachęca do wolontariatu poprzez promocję działań wolontariackich, działania edukacyjne, spotkania czy system benefitów. Szczególnie ten ostatni element jest ciekawym rozwiązaniem. Karta Wolontariusza to system benefitów w postaci zniżek i ulg u Partnerów programu. W zależności od liczby zrealizowanych akcji w ramach Korpusu uczestnicy otrzymują darmowe wejściówki i bilety, możliwość uczestniczenia w darmowych szkoleniach, eventach.

Ponadto, zarówno wolontariusze, jak i organizacje zarejestrowane w Systemie Obsługi Wolontariuszy otrzymują od NIW – CRSO niezbędne wsparcie merytoryczne i narzędzia, które mają na celu ułatwić budowanie zasobów wolontariackich.

Korpus Solidarności jest pierwszym w Polsce programem, który promując idee wolontariatu długoterminowego, jednocześnie oferuje szeroki zakres benefitów dla osób zaangażowanych w działania społeczne.

Widzialna Ręka

wr

Widzialna Ręka to grupy zrzeszające osoby, które chcą pomagać w różnych działaniach: od wspierania sąsiadów w zrobieniu zakupów, po szycie maseczek dla personelu medycznego. Część zadań można wykonać za pośrednictwem Internetu, inne łączą e-wolontariat i wolontariat tradycyjny. Grupy te działają przede wszystkim poprzez portal społecznościowy Facebook. Zrzeszają wolontariuszy z całej Polski, w tym także grupy lokalne.

Społeczność powstała w okresie epidemii koronawirusa. Miała na celu wesprzeć te osoby, które z uwagi na epidemię nie mogły zrobić samodzielnie zakupów, wyjść z psem, czy do apteki. Obecnie grupy działające pod nazwą „Widzialna Ręka” skupiają ponad 90 tyś. użytkowników, również poza granicami Polski.

W jaki sposób można się zaangażować? Wystarczy znaleźć na Facebooku grupę „Widzialna Ręka” i dołączyć do niej. W prowadzonych grupach znajdziesz szereg akcji i działań pomocowych, w które możesz się włączyć, również tych dotyczących społeczności lokalnej.

Portale społecznościowe

fb

Portale społecznościowe mają wielką moc, jeśli chodzi o działania wolontariackie. Wynika to z faktu, iż umożliwiają łatwe i szybkie łączenie ludzi chcących „coś” wspólnie robić. Dodatkowo większość z Nas korzysta z różnego rodzaju portali i aplikacji społecznościowych. To wszystko ułatwia dotarcie do osób potrzebujących i chcących pomagać.

Warto zatem, poszukując akcji wolontariackich, poszukać na lokalnych grupach i stronach informacji o organizacjach pozarządowych i grupach nieformalnych poszukujących wolontariuszy, np. wpisując w wyszukiwarce „Legionowo wolontariat”.

Możecie mieć pewność, że wyskoczy kilka grup i stron skupiających osoby i podmioty angażujące się społecznie i poszukujące osób zainteresowanych ich wsparciem. Dużym walorem mediów społecznościowych jest to, że podczas poszukiwania ofert wolontariatu z dużą dozą prawdopodobieństwa trafimy na początek na lokalnych aktywistów i społeczników. Pozwoli to realizować nasze działania przede wszystkim na rzecz społeczności lokalnej.

Zatem jeśli chcesz się włączyć w wolontariat czas rozpocząć „serfowanie” po mediach społecznościowych.

Jak widzicie istnieje wiele stron i aplikacji, które pozwalają na zaangażowanie się w wolontariat. Nie ma zatem na co czekać, czas usiąść przy komputerze, wpisać w wyszukiwarce „oferta wolontariatu” i zacząć działać!

 

Share on facebook
Facebook
Share on twitter
Twitter
Share on linkedin
LinkedIn