Koncert „Polonia romantica” w Salonie Artystycznym
13 listopada, godz. 12.00
filia MOK Targowa, Legionowo, ul. Targowa 65
Salon Artystyczny
Koncert „Polonia romantica”
Sylwia Kubiak-Dobrowolska – flet
Maciej Paciorek – fortepian
Sylwia Kubiak-Dobrowolska ukończyła z wyróżnieniem studia na Akademii Muzycznej im. Chopina w Warszawie w klasie fletu prof. Elżbiety Gajewskiej-Gadziny. W okresie studiów doskonaliła umiejętności u takich sław jak: Jean-Pierre Rampal, Miriam Nastasi i Petera-Lukasa Graf. Po brawurowym występie na Kursie Mistrzowskim otrzymała osobiste zaproszenie maestro Jean Pierre Rampala na Międzynarodowy Konkurs Fletowy w Paryżu, na którym reprezentowała Polskę.
Karierę flecistki solistki rozpoczęła z Orkiestrą Symfoniczną Akademii Muzycznej oraz Orkiestrą Filharmonii Białostockiej. Następnie objęła stanowisko pierwszej flecistki Orkiestry Opery na Zamku w Szczecinie. Koncertując z orkiestrami odbyła tournée po Europie (Niemcy, Holandia, Białoruś, Litwa, Francja, Włochy) i Ameryce Południowej (Meksyk, Peru). Solo koncertowała w Zjednoczonych Emiratach Arabskich, Kenii, Wielkiej Brytanii, Włoszech, Izraelu i Francji.
Od kilkunastu lat wykonuje i współtworzy muzykę rozrywkową.
Z harfistką Anną Faber założyła żeńską grupę „Faber Blue”.
Zafascynowana i zainspirowana tangiem argentyńskim „Tango z Carmen”. Współpracowała z Ireną Santor i Malina Kowalewski Band. Sylwia Kubiak-Dobrowolska znakomicie czuje się tak w repertuarze klasycznym jak i nowoczesnym, włączając w to muzykę rozrywkowo – taneczną, improwizowaną, etniczną oraz nowy kierunek muzyczny atmosferic pop. Prezentuje, nie spotykaną u klasycznych flecistów, umiejętność gry na egzotycznych instrumentach: fletach irlandzkich penny whistle, bambusowych bansouri, peruwiańskiej kenie i aborygeńskim didgeridoo. W 2017 roku została uhonorowana Odznaczeniem „Zasłużony dla kultury polskiej”. W 2021 roku wydala płytę „Koncerty fletowe” rozpoczynającą serię nagrań pod wspólnym tytułem Flutissima, w której znajdzie się muzyka solowa z orkiestrą, kameralna z towarzyszeniem fortepianu i harfy, a także autorskie opracowania muzyki filmowej.
Maciej Pajorek jest absolwentem Państwowej Szkoły Muzycznej I st. im. Henryka Wieniawskiego w Warszawie w klasie fortepianu Marii Brokman-Kowalskiej oraz Państwowej Szkoły Muzycznej II st. im. Józefa Elsnera w klasie fortepianu Haliny Czyżewskiej i Marcelli Eriginy. Studiował później w Akademii Muzycznej im. Grażyny i Kiejstuta Bacewiczów pod kierunkiem Marka Drewnowskiego oraz w Królewskiej Szkockiej Akademii Muzycznej i Teatralnej w Glasgow (Wielka Brytania) pod kierunkiem Falego Pavri oraz Aarona Shorra. Maciej Pajorek jako kameralista jest zwycięzcą następujących konkursów: Peter Lindsay Prize for Piano Duo (Wielka Brytania), Torneo Internazionale di Musica (Włochy), International Mariya Yudina Piano Competition (Sankt-Petersburg, Rosja) oraz laureatem nagrody specjalnej Jego Magnificencji Rektora Uniwersytetu Muzycznego im. Fryderyka Chopina na Międzynarodowym Konkursie Duetów Fortepianowych w Białymstoku.
Występował w Wielkiej Brytanii, Czechach, Rosji, Węgrzech, Włoszech i Szwajcarii. Oprocz tego kształcił się na różnych kursach pianistycznych w Polsce i poza jej granicami u takich pianistów, jak Eugene Indić, Fausto di Cesare, Vladimir Viardot, Tadeusz Chmielewski, Jonathan Plowright, Philipp Jenkins, Alexander Bonduriansky.
W 2019 roku uzyskał stopień naukowy doktora sztuki w zakresie gry na fortepianie na Akademii Muzycznej im. Ignacego Jana Paderewskiego w Poznaniu.
Program
M.K. Ogiński – Pożegnanie ojczyzny
I. F. Dobrzyński – Andante e rondo alla polacca op.42
I. J. Paderewski – Krakowiak fantastyczny
F. Chopin – Variations on a theme by Rossini, Op posth.
St. Moniuszko – Pieśń wieczorna
I. J. Paderewski – Chanson de amour
M. T. Łukaszewski – Sonatina neoklasyczna
St. Moniuszko – Prząśniczka / Parafraza W. Popp