Pchli Targ kojarzy nam się najczęściej z bazarem, na którym możemy znaleźć „Szwarc, mydło i powidło”, czyli przekładając na współczesny język zbiór różnorodnych towarów i usług z różnych dziedzin. W tego typu miejscach często możemy znaleźć prawie wszystko, zarówno używane książki, porcelanę, ubrania, monety, jak i meble czy zdjęcia. Idea pchlich targów nie ma ograniczeń.
Przypuszcza się, że samo określenie pochodzi prawdopodobnie od bazaru zwanego Marché aux puces (dosł. bazar z pchłami) położonego w Saint-Ouen na przedmieściach Paryża, założonego pod koniec XVII wieku. Można było na nim kupić rozmaite produkty po niewysokich cenach. Na powstanie nazwy mogła wpłynąć okoliczność, że na targach tego rodzaju dostrzegalny był szybki obrót towarem, a także poruszanie się kupujących, co nasuwa porównanie do podobnej aktywności pcheł. Obecnie jest to bardzo popularne miejsce dla fanów mebli i wyposażenia vintage. Można tu znaleźć również zabytki i antyki po niskich cenach.
Pchli Targ Dobroczynności to inicjatywa stworzona przez Stowarzyszenie Dobra Fala. Łączy ona ideę pchlich targów i idei współdzielenia (sharing economy). W jednym zdaniu jest to model gospodarczy oparty na dzieleniu się nieużywanymi lub nie w pełni wykorzystanymi zasobami i usługami – za opłatą lub za darmo. Przedmiotem współdzielenia mogą być różne zasoby, np. transport (BlaBlaCar, Turo, Uber), akomodacja i przestrzeń (Airbnb, Landshare, JustPark), umiejętności i czas (Skillshare, Skilltrade, Khan Academy) oraz inne zasoby materialne, jak narzędzia, czy sprzęt.
W ramach naszego portalu www.dziejesie-legionowski.pl mieszkańcy powiatu legionowskiego oraz lokalne organizacje pozarządowe mogą zamieszczać informacje o ogłoszeniach i zbiórkach dotyczące deficytów i potrzeb w dostępie do różnych dóbr. Z drugiej strony na naszym pchlim targu można również publikować ogłoszenia dotyczące przekazania lub oddania posiadanych rzeczy.
Platforma jest miejscem, w którym możliwe będzie wsparcie mieszkańców, czy organizacji społecznych rzeczami, czy usługami, które nie są nam już potrzebne, a mogłyby być jeszcze wykorzystane. Powyższa platforma w sposób łatwy zachęca do angażowania się w aktywność społeczną i wspieranie najsłabszych. Na naszej stronie możliwe jest zamieszczenie zarówno ogłoszeń, jak i zbiórek charytatywnych na rzecz mieszkańców naszego powiatu.
Powyższe działanie odznacza się wieloma korzyściami zarówno dla osób przekazujących dary, jak i obdarowywanych. Dzięki udostępnieniu cudzych zasobów możliwe jest efektywniejsze i tańsze ich wykorzystanie. Jednocześnie dzięki powstaniu relacji między uczestnikami transakcji rozwijają się wzajemne relacje społeczne.
Jeśli chcielibyście zamieścić ogłoszenie na naszej stronie zapraszamy do kontaktu pod adresem mailowym – stowarzyszenie.dobrafala@gmail.com.