Aktywności dla seniorów ~ Izba Pamięci i Tradycji Rybackich

Izba Pamięci i Tradycji Rybackich w Serocku, to placówka o charakterze muzealnym. Została utworzona w zrewitalizowanym budynku dawnej szkoły. Izba znajduje się w pobliżu najstarszego kościoła w powiecie legionowskim, pw. Św. Anny.

Jej misją jest przedstawienie bogatej historii Serocka oraz wzmacnianie tożsamości i patriotyzmu lokalnego. W salach placówki prezentowane są eksponaty, tablice i informacje opisujące życie dawnych mieszkańców Serocka, a także zwyczaje, tradycje i kulturę.

Izba Pamięci i Tradycji Rybackich | Izba Pamięci

Fot. Izba Pamięci i Tradycji Rybackich. Zdjęcie prezentuje budynek muzeum.

Na terenie muzeum znajdują się trzy sale dedykowane różnym aspektom historii Serocka. Umieszczone w nich ekspozycje, wykorzystujące nowoczesne technologię przeplatają się z tradycyjnym sposobem przekazy informacji. Mowa tu o multimedialnych prezentacjach osadzonych pomiędzy różnymi gablotami z ciekawymi przedmiotami znalezionymi na terenie miasta, a ściennymi tablicami informacyjnymi.

Fot. Izba Pamięci i Tradycji Rybackich. Ekspozycja – oś czasu

W pierwszej sali zwiedzający od razu trafia do umieszczonej na ścianie oś czasu. Zawiera ona zestawienie najważniejszych wydarzeń z historii Serocka. To właśnie tu możemy dowiedzieć się o etymologii nazwy miasta i o tym, jak zmieniała się na przestrzeni wieków. Następnym punktem sali, dostępnym dla turystów są znajdujące się w niej kopie zabytków archeologicznych znalezionych podczas badań prowadzonych na grodzisku Barbarka w latach 60. XX wieku.

Fot. Izba Pamięci i Tradycji Rybackich. Ekspozycja – interaktywna mapa

Następna, druga sala muzeum została poświęcona historii sąsiadującego miastu Zegrza, okolicznym walkom powstańczym, postaci słynnego Napoleona oraz pierwszej i drugiej wojnie światowej. Dodatkowo na znajdującej się w niej interaktywnej mapie prezentującej pobliskie tereny, można udać się na krótką wędrówkę po dziejach Serocka, obrazującą najważniejsze wydarzenia z jego ponad 1000-letniej historii.

Fot. Izba Pamięci i Tradycji Rybackich. Ekspozycja.

Trzecia sala zaś odnosi się do współczesności. Znajdują się tu pamiątki z obchodzonego w 2017 roku jubileuszu 600-lecia nadania Serockowi praw miejskich, a także dekret papieski potwierdzający patronat św. Wojciecha nad miastem.
Miejsce to na pewno przypadnie do gustu miłośnikom historii oraz osobą, które chcą poznać okoliczne ciekawostki.

Zwiedzanie Izby Pamięci i Tradycji Rybackich w Serocku jest bezpłatne.
Placówka otwarta jest od środy do niedzieli, w godzinach 11.30- 17.30, w czwartki i środy od 10.00 do 15.00.

belka aktywni+ (1)

Źródło: historia.serock.pl

Źródło zdjęcia: historia.serock.pl, historia.serock.pl

Share on facebook
Facebook
Share on twitter
Twitter
Share on linkedin
LinkedIn