E-pomaganie. Jak łatwo wspierać przez Internet

Ostatnie kilka lat to pokaz siły solidarności, wzajemnego wsparcia i chęci pomagania. W 2020 r. wybuchła epidemia COVID19, kolejne obostrzenia i strach przed chorobą odizolowały nas od wszelkich kontaktów. W tym czasie wszyscy wspieraliśmy medyków, pomagaliśmy seniorom. Obecnie zmagamy się z krytyczną sytuacją za naszą wschodnią granicą. Chęć niesienia pomocy zaatakowanym przez Rosję obywatelom Ukrainy zjednoczyła Nas ponownie.

Powyższe nie powinno dziwić. Jak wskazują badania Polacy lubią pomagać! Zgodnie z badaniem Fundacji DKMS z 2021 r. aż 84% ankietowanych deklaruje pomoc innym. Taki wynik może cieszyć, bo chęć pomagania mamy we krwi. Coraz częściej do pomagania wykorzystujemy również nowe technologie, które pokazały swoją szczególną moc w okresie epidemii.

Jeśli nie mieliście okazji ich poznać, poniżej przedstawiamy kilka najciekawszych form pomagania innym przez Internet, również w społeczności lokalnej. Możemy pomagać w autobusie, wannie czy na kanapie. Zaangażować się zarówno w inicjatywy ogólnopolskie, jak i lokalne. Internet jako medium do niesienia pomocy sprawdza się idealnie. Żeby pomóc wystarczy jeden „KLIK”!

Pajacyk.pl

pajacyk

Portalem, na którym pomoc to dosłownie jeden „KLIK” jest strona Polskiej Akcji Humanitarnej www.pajacyk.pl. Pajacyk to program, w ramach którego Polska Akcja Humanitarna od 1998 roku pomaga dzieciom i młodzieży w Polsce. Pajacyk finansuje posiłki i działania na rzecz ochrony zdrowia psychicznego. Celem programu jest promowanie zdrowego stylu życia i prawidłowy rozwój każdego dziecka. W 2020 r. dzięki akcji sfinansowano posiłki dla ponad 5,5 tys. dzieci oraz przekazano najuboższym rodzinom 35 ton żywności.

Jak można pomóc? Wystarczy „w wolnej chwili” wejść na stronę, kliknąć na brzuszek pajacyka i gotowe. Nic trudnego! Nic nie kosztuje! Możesz to zrobić przy porannej kawie lub jadąc pociągiem do pracy.

faniMani.pl

fanimani

Lubisz zakupy? Chodzenie po sklepach to Twoja pasja? A może wolisz robić zakupy przez Internet? Nie ważne, każda z tych form zakupów może pomóc – nie tylko Tobie poprawić humor, ale również wesprzeć organizacje pozarządowe działające na rzecz innych. Misją Fundacji jest wspieranie różnych organizacji w zbieraniu funduszy na to, co jest dla Nas ważne, np. pomoc seniorom, wsparcie zwierząt, inicjatywy dla dzieci itp. Dzięki aplikacji faniMani.pl Ty robisz zakupy, a sklep część kwoty przekazuje na wybraną organizację. Aplikacja pozwoliła zebrać organizacjom pozarządowym ponad 3,7 mln zł. Wystarczy zalogować się na stronie i płacić w swoich ulubionych sklepach. Dzięki temu masz szansę przekazać wybranej organizacji średnio 2,5% wydanej kwoty. W aplikacji dostępnych jest ponad 1600 sklepów! Nic nas to nie kosztuje, a możemy pomóc.

Pomaganie przez kupowanie? Kupuję to!

Zoodoptuj.pl

zoodoptuj

Jeśli nie jest Ci obojętny los zwierząt, być może zainteresuje Cię strona zoodoptuj.pl. Jest to aplikacja Fundacji Lead Group z Andrychowa. Misją Fundacji jest walka z bezdomnością psów i kotów na terenie Polski. Działania te realizowane są poprzez wspieranie schronisk w całym kraju. Na stronie można znaleźć listę psów i kotów do adopcji z działających w Polsce schronisk. Na Zoodoptuj.pl znajdziesz setki zwierząt czekających na szansę od właśnie takiej osoby jak Ty! Jeśli nie masz możliwości przygarnięcia zwierzaka, możesz zrobić to wirtualnie wspierając jedną ze zbiórek oraz konkretnego psiaka (zoodoptuj online). Fundacja prowadzi również zbiórkę darów, karmy i artykułów dla zwierząt. Zoodoptuj wspiera ponad 70 schronisk i organizacji działających na rzecz zwierząt. Dzięki stronie udało się znaleźć dom dla ponad 4800 zwierząt i zebrano ponad 1 mln zł.

IHELPYOU.app

ihelpyou

Początek 2020 r. nie był udany. Epidemia ograniczyła istotnie naszą możliwość przemieszczania się i kontaktów z innymi. Musieliśmy ograniczyć wiele naszych codziennych czynności. Wprowadzone ograniczenia w sposób istotny  utrudniły nam życie. Wiele osób potrzebowało w związku z tym pomocy, z którą przyszedł Jakub Król, twórca aplikacja łączącej potrzebujących z wolontariuszami. W aplikacji znajdziemy mapę Polski, na której dzięki udostępnieniu swojej geolokalizacji można wyszukiwać wolontariuszy w pobliżu. Po kliknięciu w ikonę wyświetla się imię osoby chętnej do pomocy, a poniżej zakres wsparcia, jakie jest gotowa nam zaoferować. Do aplikacji możesz się zarejestrować zarówno jako wolontariusz, jak i potrzebujący. Aplikacja zrobiła szybko furorę nie tylko w Polsce, ale również za granicą. Dostępna jest w 20 językach, korzystają z niej użytkownicy z Niemiec czy USA. Aplikacja dostępna jest na stronie https://app.ihelpyou.app/war/map.

Portale crowdfundingowezrzutka

 

Internet jest medium, które zaspokaja wiele potrzeb. Jedną z nich jest kwestia zbierania darowizn. Rozwiązaniem stały się portale crowdfundingowe. Jest to forma finansowania różnego rodzaju projektów przez społeczność, która jest lub zostanie wokół tych projektów zorganizowana. Przedsięwzięcie jest w takim przypadku finansowane poprzez dużą liczbę drobnych, jednorazowych wpłat dokonywanych przez osoby zainteresowane projektem. Na polskim rynku przykładami tego typu portali są m.in. zrzutka.pl, pomagam.pl, siepomaga.pl i wiele innych. Część z nich jest sprofilowana na wspieranie przedsięwzięć komercyjnych (Beesfund.pl), część skupia się na konkretnych tematach lub grupach (KatolikWspiera.pl). Jak widzicie, dzięki tego typu platformom macie możliwość wpłacić dowolną kwotę na dowolną zrzutkę, skierowaną na pomoc innym. Środki możecie przeznaczyć na dowolny, wybrany cel lub wesprzeć konkretne przedsięwzięcie czy osobę. Największym polskim serwisem jest Zrzutka.pl, która rozpoczęła swoją działalność w 2014 r. W sumie na stronie przeprowadzono 726 tys. zrzutek i zebrano ponad 7 milionów pojedynczych wpłat.

Media społecznościowe

fb

Wszyscy lubimy serfować po Internecie i przeglądać media społecznościowe. Jest to również świetne miejsce, w którym znajdziemy różne formy pomagania i wspierania innych. W Internecie istnieje wiele grup, które zrzeszają wolontariuszy, prowadzą zrzutki, czy organizują pomoc innym. Duży atutem mediów społecznościowych jest możliwość znalezienia lokalnych organizacji, aktywistów czy pomocników angażujących się na rzecz innych osób. W okresie epidemii dużą karierę zrobiły grupy „Widzialna Ręka”, które zrzeszają chętnych do pomocy w różnych dziedzinach: od pomocy sąsiadom do pomocy w remontach. Na portalu Facebook możecie również znaleźć grupy działające na terenie powiatu legionowskiego. Jeśli interesuje Was wolontariat zapraszamy na fanpage’a Wolontariat Legionowo. Jeśli chcecie pomagać uchodźcom wystarczy wpisać Pomoc Ukrainie Legionowo, Wieliszew, Nieporęt, Serock itd. Na grupach znajdziecie możliwość wsparcia i pomocy w różnych formach. Zakres działań realizowanych przez organizacje z naszego regionu jest ogromy, a wiele informacji znajdziecie na tego typu grupach.

Pchli Targ Dobroci

ptd

Jest to inicjatywa realizowana przez Stowarzyszenie Dobra Fala. Celem inicjatyw jest stworzenie tablicy ogłoszeń społecznych, na której lokalne organizacje, społecznicy oraz aktywiści mogą zamieszczać informacje o potrzebach w związku z prowadzonymi akcjami, poszukiwaniu wolontariuszy oraz zbiórkach pieniężnych organizowanych dla potrzebujących. Portal działa od lutego 2022 r. Ogłoszenia zamieszczane są bezpłatnie. Wystarczy napisać poprzez formularz kontaktowy lub na maila stowarzyszenie.dobrafala@gmail.com. Inicjatywa działa w ramach projektu Przewodnik aktywności społecznej „W krainie Jeziora Zegrzyńskiego”, który realizowany jest z dotacji programu Aktywni Obywatele – Fundusz Krajowy finansowanego przez Islandię, Liechtenstein i Norwegię w ramach Funduszy EOG.

Pomaganie przez Internet jest szybkie, proste i ma wielką moc. Warto czasem zajrzeć na niektóre z tych portali i „kliknąć” jedynie parę razy, aby pomóc jakiejś organizacji lub osobie spełnić jej marzenia lub zaspokoić niezbędne potrzeby. Dzięki kilku ruchom kciuka można zrobić wiele dobrego, angażując się w „coś dobrego” w taki sposób, jak nam odpowiada.

Tekst powstał w ramach cyklu artykułów „E-pomaganie. Internet w służbie aktywności lokalnej.”

 

Źródła:

https://www.pajacyk.pl/

https://fanimani.pl/

https://zoodoptuj.pl/

https://app.ihelpyou.app/war/welcome

https://dziejesie-legionowski.pl/

https://bluemedia.pl/baza-wiedzy/blog/ecommerce/rynek-serwisow-crowdfundingowych-w-polsce-i-na-swiecie

https://www.dkms.pl/biuro-prasowe/84-proc-polakow-chetnie-pomaga-innym-jak-wspieramy-potrzebujacych-wyniki-ogolnopolskiego-badania-fundacji-dkms

Share on facebook
Facebook
Share on twitter
Twitter
Share on linkedin
LinkedIn