Dobro czyń cały rok!

W weekend zakończył się jubileuszowy 30 Finał Wielkiej Orkiestry Świątecznej Pomocy. Jak co roku Polki i Polacy wykazali się wielkim sercem biorąc udział w licznych aukcjach i zbiórkach przekazali na cel Fundacji WOŚP rekordową kwotę ponad 136 mln zł.

Czy kolejny rekord WOŚP oznacza, że Polacy chętnie włączają się w akcje charytatywne i dobroczynne? Jak wypadamy na tle innych narodów?

Jak wynika z badań dotyczących dobroczynności Polaków, ok 50% z nas w ostatnim roku wsparło finansowo organizacje społeczne i obywatelskiej. Na tle innych krajów naszego regionu, tzn. Czech (40%), Słowacji (42%) czy Węgier (36%) wypadamy całkiem nieźle. Obraz ten jest mniej kolorowy, gdy spojrzymy na sposób w jaki wspieramy organizacje pozarządowe. Jedynie 7% Polaków wspiera organizacje pozarządowe regularnie, przekazując darowizny minimum raz w roku. Większość z nas, bo prawie 50% przekazuje wsparcie na rzecz organizacji społecznych i obywatelskich nie częściej niż raz w roku. Prezentowane dane pokazują, że nasza filantropia ogranicza się przede wszystkim do działań akcyjnych, sporadycznych i nie mają charakteru regularnego. Powyższe może w pewien sposób tłumaczyć, dlaczego w przypadku akcji zakorzenionych w naszej świadomości, o wieloletniej tradycji chętniej włączamy się w działania dobroczynne, np. Szlachetna Paczka czy Fundacja WOŚP.

Jeśli chodzi o cel pomocy, w dalszym ciągu najchętniej pomagamy osobom chorym, niepełnosprawnym oraz zwierzętom. Ciekawe jest to, że osoby młodsze coraz częściej swoje wsparcie kierują w stronę inicjatyw ekologicznych i związanych z ochroną środowiska.

Patrząc na inne kraje naszego regionu filantropia Polaków nie różni się znacząco od innych krajów regionu. Polacy na cele dobroczynne przekazali w 2020 r. średnio 350,00 zł, z czego większość osób przekazało minimum 100 zł na cele dobroczynne. W tej kwestii o wiele większe wpłaty realizują obecnie darczyńcy z Czech oraz ze Słowacji. Zaś kwoty porównywalne do naszych przekazują na pomaganie Węgrzy.

Oceniając filantropię Polaków warto spojrzeć na zasięg działania organizacji, które wspieramy. Większość z nas wspiera przede wszystkim organizacje o zasięgu ogólnopolskim i działających na rzecz ogółu społeczeństwa. Na drugim miejscu są organizacje lokalne, działające na rzecz rozwoju społeczności lokalnej i najbliższego otoczenia. Powyższe potwierdza pośrednio sposób w jaki najczęściej angażujemy się w działania pomocowe. Duże akcje charytatywne czy dobroczynne organizowane są przede wszystkim przez ogólnopolskie Fundacje i Stowarzyszenia, które mają duży potencjał organizacyjny i marketingowy.

Patrząc na sposób naszego pomagania warto zastanowić się, czy nie warto trochę zmienić nasze podejście do pomocniczości i wsparcia organizacji pozarządowych i nie skierować naszego zaangażowania w stronę lokalnych podmiotów, działających na rzecz społeczeństwa obywatelskiego, choćby w naszym regionie. W powiecie legionowskim działa szereg wartościowych organizacji pozarządowych, którym nasze wsparcie pozwoli na realizacje ich inicjatyw. W najbliższych miesiącach będziemy przygotowywać rozliczenia roczne PIT. Być może to jest dobry moment, aby znaleźć lokalną organizacje pożytku publicznego, której działania są nam bliskie i przekazać na jej rzecz 1% podatku.

 

Źródła:

https://publicystyka.ngo.pl/dobroczynnosc-polakow-w-dobie-pandemii-raport-wwf-i-unicef

https://www.money.pl/pieniadze/filantropia-po-polsku-na-cele-dobroczynne-wydajemy-ostroznie-na-miare-naszych-mozliwosci-6559281921403744a.html

– Dobroczynność. Zdaniem Polek i Polaków co zachęca, a co jest barierą. Raport Fundacji WWF Polska, UNICEF Polska i Banku Żywności SOS w Warszawie

Fot.Światło zdjęcie utworzone przez jcomp – pl.freepik.com

Share on facebook
Facebook
Share on twitter
Twitter
Share on linkedin
LinkedIn